DENNÍK RELAX - 6 pozitív cmaru pre zdravie i krásu

6 pozitív cmaru pre zdravie i krásu

Cmar je mliečny produkt, ktorý vzniká pri produkcii masla. Má príjemnú kyslastú chuť a množstvo benefitov pre zdravie, pokožku i vlasy. Ktoré sú tie naj?

1. Obsahuje veľa živín

Vedeli ste o tom, že cmar je zdravší ako mlieko? To preto, že obsahuje menej kalórií i tuku. Nachádzajú sa v ňom nielen prospešné baktérie a bielkoviny, ale aj veľa vitamínov a minerálov. Za všetky môžeme spomenúť vápnik, horčík, fosfor či draslík.

2. Prospieva kostiam a zubom

V cmare je bohato zastúpený vápnik, ktorý je kľúčovou zložkou pre zdravé kosti a zuby. Jeho účinky navyše podporuje aj fosfor, takisto obsiahnutý v cmare.

3. Zlepšuje trávenie

Máte ťažkosti s nadúvaním, plynatosťou či zápchou? Doprajte si pravidelne cmar, ktorý dá vaše črevá do poriadku práve vďaka obsahu probiotík. Dokonca pravidelná konzumácia cmaru sa spája aj s elimináciou refluxu.
Nadúvanie môžete zmierniť tak, že do cmaru pridáte malé množstvo zázvoru.

4. Výborne detoxikuje a vyživuje pokožku

Cmar je bohatý na bielkoviny a kyselinu mliečnu – tieto dve zložky pomáhajú pokožke zbaviť sa odumretých kožných buniek a nečistôt. Vďaka tomu bude čistá a krásne rozžiarená.
Cmar zmiešajte s kurkumou a najemno zomletými vločkami na hladkú pastu. Túto zmes použite ako píling na celé telo. Píling nanášajte krúživými pohybmi na pokožku, nechajte chvíľu pôsobiť a zmyte.

5. Upokojuje podráždenú pokožku

Spálili ste sa na slnku? Je vaša pokožka podráždená v dôsledku chladného počasia? Doprajte jej cmar v kombinácii s niektorým panenským olejom. Výborný je mandľový či jojobový, no postačí aj kokosový či olivový.
Za vyskúšanie stojí aj kombinácia cmaru s medom – z týchto dvoch ingrediencií vytvorte pastu, naneste na dôkladne očistenú pleť, nechajte 20 minút pôsobiť a zmyte.

6. Je pomocníkom pre získanie silných a lesklých vlasov

Bielkoviny, vitamíny a minerály zastúpené v cmare prospievajú aj vlasom. Pravidelná cmarová kúra im dodá potrebnú výživu a stimuluje ich rast. Vďaka tomu budú hustejšie a lesklejšie. 
Aspoň raz do týždňa doprajte vlasom nasledovnú masku – skombinujte cmar s medom, vajíčkom a olivovým olejom. Masku naneste po celej dĺžke vlasov a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom ich umyte a ošetrite bežným spôsobom.

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/mlieko-sklo-%C4%8Derstv%C3%A9-zdrav%C3%A9-n%C3%A1poj-518067/