6 najčastejších tráviacich problémov

6 najčastejších tráviacich problémov

Mnoho chorôb tráviaceho traktu má veľmi podobné príznaky. Ako ich rozoznať a kedy by ste radšej mali navštíviť lekára?

Práve bolesť brucha je spoločným menovateľom mnohých týchto ochorení. Preto ak vás dlhodobo trápi bolesť brucha, mali by ste sa poradiť s vašim lekárom, ktorý vám poskytne presnú diagnózu.

Pozrime sa na 6 častých tráviacich problémov:

1. Gastroezofageálny reflux (GERD)


Dochádza k nemu, keď sa žalúdočná kyselina dostáva naspäť do vášho pažeráka. Tento stav sa nazýva aj reflux kyseliny. Vtedy sa dostavia príznaky ako pálčivá bolesť žalúdka. Nepríjemný pocit vyžaruje zo žalúdka do strednej časti hrudníka alebo až do hrdla. Často sa vyskytuje po jedle alebo v noci.
Je dosť bežné, že raz za čas sa u každého vyskytne spontánny reflux a pálenie záhy. Avšak problém nastáva vtedy, keď sa tento stav opakuje príliš často. Potom môže reflux ovplyvniť váš každodenný život. Ak sa vyskytuje najmenej 2x týždenne, môže byť príznakom GERD.
GERD je chronická choroba zažívacieho traktu, ktorá podľa hrubých odhadov postihuje až 20 percent populácie.
Spozornite vtedy, keď sa u Vás vyskytne pretrvávajúce pálenie záhy, zápach z úst, poškodenie zubov, nevoľnosť, bolesť v hrudníku alebo hornej časti brucha, alebo máte ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním. V týchto prípadoch by ste mali navštíviť vášho lekára.
Väčšine ľudí výrazne pomôže, keď sa vyhnú jedlám a nápojom, ktoré vyvolávajú ich príznaky. Ďalšou možnosťou je užívanie antacíd alebo iných liekov, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny.

2. Zápal žalúdka


Inak nazývaný aj gastritída, je zápal žalúdočnej výstelky. Môže byť zapríčinený mnohými faktormi, vrátane infekcie, stresu, poranenia, určitých liekov a porúch imunitného systému. Veľmi často je zápal spôsobený infekciou Helicobacter pylori.
Príznaky zápalu žalúdka zahŕňajú bolesť brucha alebo iný pocit diskomfortu v okolí brucha a niekedy nevoľnosť až zvracanie.
Lieči sa prevažne liekmi, ktoré znižujú množstvo žalúdočnej kyseliny. V prípade infekcie H. pylori sa používajú aj antibiotiká. Pri miernych príznakoch často postačuje užívanie antacíd, ktoré neutralizujú kyselinu, ktorá už bola uvoľnená v žalúdku. Mnohé antacidá sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Pretože antacidá môžu ovplyvniť absorpciu viacerých liekov, mali by ste sa pred začatím ich užívania poradiť s lekárnikom. Medzi liečivá na zníženie kyslosti žalúdka ďalej patria H2 blokátory a inhibítory protónovej pumpy. H2 blokátory sú zvyčajne účinnejšie pri zmierňovaní príznakov ako antacidá a mnoho ľudí ich považuje za oveľa výhodnejšie. Na zápal žalúdka pomáha aj prírodná liečba, napríklad Senovkou gréckou alebo harmančekom.

3. Žlčové kamene


Žlčové kamene sú pevné usadeniny, ktoré sa vytvoria v žlčníku. Žlčník je malý vak hruškovitého tvaru, ktorý ukladá a vylučuje žlč potrebnú pre trávenie. Diagnóza kameňov v žlčníku je čím ďalej tým viac rozšírená.
Žlčové kamene sa väčšinou tvoria vtedy, keď je v žlčníku príliš veľa cholesterolu alebo iných odpadových látok, alebo ak sa váš žlčník nevyprázdňuje správne.
Keď žlčové kamene blokujú kanály (vedúce zo žlčníka do čreva), môžu spôsobiť ostrú bolesť v pravej hornej časti brucha. Medzi ďalšie príznaky patria bolesť chrbta (zvyčajne medzi lopatkami) až bolesť v pravom ramene, nevoľnosť a zvracanie.
Niektoré lieky rozpúšťajú žlčové kamene, ale využívajú sa len pri miernejších formách kameňov. Vo väčšine prípadov je nevyhnutný chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni celý žlčník.

4. Hemoroidy


O hemoroidoch nemusíte ani tušiť, až pokiaľ vás nezaskočí jasne-červená krv po vykonaní stolice. Často pri tom nepocítite vôbec žiadnu bolesť. Zlatá žila nie je nič neobvyklé - predpokladá sa, že sa vyskytne aspoň raz za život až u 75 % ľudí (najčastejšie vo veku okolo 40 - 60 rokov).
Hemoroidy predstavujú zápal krvných ciev na konci tráviaceho traktu (v okolí konečníka). Príčiny zahŕňajú chronickú zápchu, či hnačku, prílišné napätie počas vykonávania stolice a nedostatok vlákniny v strave.
Príznaky zahŕňajú bolesť a svrbenie v okolí análneho otvoru, opuch a niekedy až vznik hrčky.
Terapia zahŕňa zmeny životosprávy: zaraďte do stravy viac vlákniny, pite viac vody a pridajte cvičenie aspoň 3x do týždňa. Existujú aj krémy a čapíky, ktoré môžu poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov. Ak ich liečenie v pohodlí domova nezaberá, navštívte lekára. V závažnejších prípadoch je potrebná hemorrhoidektómia - odstránenie hemoroidov chirurgicky.

5. Celiakia


Celiakia je taktiež veľmi rozšíreným ochorením. Niektorí odhadujú, že postihuje až 1 % svetovej populácie (zdroj: wikipedia). Žiaľ, väčšina ľudí ani nevie o tom, že ju má, alebo im bola nesprávne diagnostikovaná.
Celiakia je neznášanlivosť gluténu, čo je proteín nachádzajúci sa v pšenici, raži a jačmeni. Je autoimunitnou chorobou pri ktorej telo útočí na tenké črevo (konkrétne na klky - prstovité výbežky v tenkom čreve, ktoré pomáhajú absorbovať živiny z potravín).
Medzi príznaky celiakie u detí patrí bolesť brucha a nadúvanie, hnačka, zápcha, vracanie a strata hmotnosti. Príznaky u dospelých môžu zahŕňať aj anémiu, únavu, stratu kostnej hmoty, depresiu a záchvaty. Diagnostika môže byť ťažká aj kvôli tomu, že u niektorých ľudí nedôjde k prejaveniu žiadnych príznakov.
Jedinou možnou liečbou celiakie je úplné vynechanie konzumácie lepku. Medzi bežné alternatívy jedál bez lepku patria: hnedá ryža, quinoa, šošovica, sójová múka, kukuričná múka a amarant.

6. Crohnova choroba


Crohnova choroba patrí do skupiny tráviacich ochorení nazývaných zápalové črevné ochorenia. Najčastejšie postihuje oblasť ilea, ktoré spája koniec tenkého čreva a začiatok hrubého čreva, ale môže postihnúť akúkoľvek časť tráviaceho traktu.
Zatiaľ sa nevie, čo spôsobuje túto chorobu, ale predpokladá sa, že genetika tu môže zohrávať podstatnú úlohu.
Najčastejšie príznaky Crohnovej choroby sú bolesť brucha, hnačka, krvácanie z konečníka, strata hmotnosti a niekedy horúčka.
Liečba závisí od závažnosti príznakov a môže zahŕňať topické lieky na tlmenie bolesti, imunosupresíva a chirurgický zákrok.

Prajeme vám, aby sa vám všetky tieto choroby vyhýbali širokým oblúkom. Ak si nie ste istí, čo značia vaše príznaky, poraďte sa s vašim lekárom.

Zdroje:
https://www.everydayhealth.com/digestive-health/common-digestive-conditions-from-top-bottom/
https://www.msdmanuals.com/home/digestive-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/gastritis