DENNÍK RELAX - 6 jednoduchých zvykov, ktoré posilnia vašu obranyschopnosť

6 jednoduchých zvykov, ktoré posilnia vašu obranyschopnosť

Posilniť obranyschopnosť možno rozličnými spôsobmi. Ak budete na tom pracovať stále a systematicky, odmenou vám bude pevné zdravie a vitalita. Ktoré jednoduché zvyky posilnia obranyschopnosť?


1. Začnite deň studenou sprchou


Každodenné otužovanie je jedným zo skvelých spôsobov, ako posilniť imunitu. Samozrejme, treba na to ísť pomaly a postupne. Ideálne je začať vlažnou vodou a pomaličky ju ochladzovať. Keď sa človek dopracuje k studenej vode, potom by otužovanie v zime malo trvať 1 – 3 minúty, v lete až 5 minút. Samozrejme, nikdy neotužujte hlavu a pri sprchovaní sa pohybujte. 


2. Doprajte si aspoň 30 minút svižnej chôdze denne


Ďalším skvelým spôsobom, ako stimulovať obranyschopnosť, je pravidelný pohyb. Prečo? Nuž preto, lebo pohyb je skvelý na udržanie dobrého telesného i duševného zdravia, čo, samozrejme, prospieva aj imunite. Navyše priamo stimuluje krvný obeh, vďaka čomu môžu bunky imunitného systému efektívnejšie vykonávať svoju prácu. Podľa jednej zo štúdií tí, ktorí sa venujú pohybu v miernej intenzite 5 – 6 dní v týždni, trpia prechladnutím a bolesťami hrdla až o polovicu menej ako tí, ktorí tak nerobia.


3. Každodenne pracujte na lepšom zvládaní stresu


Mnoho odborníkov je presvedčených o tom, že telo a duša sú prepojené. To znamená, že skôr, ako vznikne problém na fyzickej úrovni, existuje v rovine duševnej. Široká škála chorôb, ako napríklad žalúdočná nevoľnosť, kožné problémy či dokonca srdcové ochorenia môžu byť prepojené práve s emočným stresom. Preto je veľmi dôležité, aby sa človek naučil stres zvládať. Samozrejme, nedá sa tak urobiť zo dňa na deň, ale pokiaľ každý deň urobíte aspoň malý krok pre zmenu, ste bližšie k cieľu. Pomôcť môže cvičenie, meditácia, stretávanie sa s priateľmi, koníčky, techniky pozitívneho myslenia atď.


4. Eliminujte cukor v jedálničku


Ak si denne doprajete liter ochutenej minerálky, môžete telu dodať až neuveriteľných 7 kociek cukru. Keď k tomu prirátate dve kávy s dvomi lyžičkami cukru, keksík na desiatu a sladké pečivo na olovrant, je to pre vaše zdravie, doslova, pohroma. Mali by ste vedieť, že neprimeraná konzumácia cukru okrem iného narúša schopnosť bielych krviniek „zabíjať“ baktérie. Čo s tým? Eliminujte cukor vo svojom jedálničku! Robte tak pomaly a postupne. Prejdite na zdravšie alternatívy, avšak aj tie používajte s rozumom. Dobrou voľbou bez kalórií je napríklad stévia.


5. Namiesto mäsa si dajte na obed kvalitnú tučnú rybu


Tučné ryby, ako napríklad losos či tuniak, sú zdrojom cenných omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Podľa štúdií však aj priamo aktivujú niektoré časti imunitného systému.


6. Každý deň si doprajte aj potraviny bohaté na vitamín C


Vitamín C je jedným z kľúčových antioxidantov, ktorý zohráva dôležitú rolu v činnosti imunitného systému. Céčko sa nachádza hlavne v ovocí a zelenine. Nezabúdajte, že denne by si mal človek dopriať 500 – 800 g zeleniny a ovocia. Na vitamín C sú bohaté, napríklad kivi, červená paprika, ríbezle, jahody, melón, citrusy a mnohé ďalšie.

-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/sprcha-voda-%C3%A1zie-%C5%BEena-um%C3%BDvanie-1807499/