DENNÍK RELAX - 5 ranných zlozvykov, ktoré môžu byť zodpovedné za kilá navyše

5 ranných zlozvykov, ktoré môžu byť zodpovedné za kilá navyše

Snažíte sa schudnúť, ale kilá nie a nie ísť dolu? Možno robíte chybu v maličkostiach a hneď na začiatku dňa. Ktoré ranné zlozvyky môžu spôsobovať kilá navyše?

  • Ignorovanie raňajok

Jednou z najväčších chýb, ktorá vedie k priberaniu na váhe, je preskočenie raňajok. Čo sa stane, keď sa ráno nenajete? Nízka hladina cukru v krvi spôsobí niekoľko vecí – bude vám chýbať energia, nedostatočne sa sústredíte hneď na prvé pracovné úlohy, môžu sa pridať bolesti hlavy a čo je hlavné, siahnete po nejakej maškrte. Po jej skonzumovaní hladina krvného cukru prudko stúpne a v dôsledku vylúčenia inzulínu zasa klesne a vy budete mať chuť opäť na sladké, alebo na niečo nezdravé. Dostanete sa tak do začarovaného kruhu. Ak nemáte čas na plnohodnotné raňajky, doprajte si aspoň ovocie, hrsť vlašských orechov či mandlí, alebo smoothie. Nezabúdajte, že ak si dáte zdravé raňajky, je pravdepodobné, že si budete voliť zdravšie jedlá aj počas dňa.

  • Nedostatočný pitný režim

Jete ráno raňajky a dáte si k nim len zopár dúškov kávy? Chyba! Aj tento zlozvyk vás môže stáť zbytočné priberanie. Prečo je to tak? Po noci potrebuje naše telo tekutiny ako soľ, pretože správne naštartujú látkovú premenu. Okrem toho, ak sa napijete, nestane sa vám, že si smäd zameníte za hlad, čiže ušetríte kalórie.

  • Cereálie na raňajky

Prečítali ste si niekedy etiketu cereálií, ktoré si pravidelne dávate na raňajky? Ak nie, tak to urobte, pretože aj tie môžu obsahovať veľké množstvo kalórií a cukru. Pozrime sa na zloženie známych raňajkových cereálií – takmer 50 % tvorí celozrnná pšeničná múka, potom nasleduje kukuričná, ryžová a pšeničná. Hneď na druhom mieste sa nachádza cukor a na treťom glukózový sirup. Pričom jednou zo zásad zdravého stravovania je nekonzumovať potraviny, kde sa na prvých troch priečkach etikety nachádza cukor a jeho náhrady, ktorou je aj glukózový sirup. Navyše mnohé cereálie obsahujú aj palmový olej, rozličné arómy a ďalšie aditíva, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Takže namiesto nich radšej siahnite po ovsených vločkách či kvalitných müsli produktoch.

  • Žiadny pohyb

Naštartovať metabolizmus a pozitívne sa naladiť pomôže aj rozcvička – stačia 3 – 4 minúty jednoduchých strečingových cvikov a deň je hneď krajší. Ak k tomu pridáte ďalší pohyb hneď zrána, pekná postava vás neminie – namiesto výťahu použite schody, do práce sa vyberte po vlastných alebo vystúpte o jednu zastávku skôr a choďte peši. Možností je veľa, stačí chcieť.

  • Stres

Zvýšené hladiny stresových hormónov v tele sú nepriateľom chudnutia, preto sa snažte pozitívne naladiť už ráno – všetko potrebné si nachystajte večer, ráno vstaňte včas, doprajte si príjemnú sprchu, zdravé raňajky, pobozkajte blízkych a tešte sa z toho, čo vás cez deň čaká.


-w- 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/ra%C5%88ajky-zdrav%C3%A9-farebn%C3%A9-hummus-1804457/