DENNÍK RELAX - 4 dôvody, prečo si dopriať červený melón v lete do sýtosti

4 dôvody, prečo si dopriať červený melón v lete do sýtosti

Jednou z typicky letných potravín je červený melón. Jedná sa o výživnú potravinu, ktorá pomôže podporiť zdravie, navodiť psychickú pohodu a možno aj nejaké kilo schudnúť. Aké sú zdravotné benefity červeného melóna?

Posilňuje obranyschopnosť

Za tento účinok je zodpovedná napríklad látka s názvom citrulín. Jedná sa o aminokyselinu, ktorá priaznivo pôsobí na hladiny oxidu dusnatého, resp. zvyšuje jeho tvorbu. Ten zohráva podstatnú úlohu v regulácii toku krvi, resp. priaznivo vplýva na prenos kyslíka. Čiže aj konzumácia melóna je spôsob, ako podporiť obranyschopnosť a chrániť organizmus pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Ďalším podstatným hráčom v posilnení obranyschopnosti je vitamín C. Jedna šálka melóna doplní do tela až 21 % odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Jedná sa o silný antioxidant, ktorý môže byť obzvlášť prospešný pre tých, ktorých imunitný systém bol oslabený v dôsledku stresu.

Detoxikuje

Na detoxikáciu má melón vplyv z viacerých dôvodov. Prvým z nich je voda – viac ako 90 % obsahu melóna totiž tvorí práve voda. Tá je nápomocná i pri eliminovaní nepríjemného nadúvania či opuchov.
Ďalšími hráčmi v tomto smere sú draslík a horčík. Jedna šálka melóna obsahuje okolo 5 % odporúčanej dennej dávky týchto elektrolytov. Melón zároveň patrí medzi potraviny so zásadotvorným účinkom, čiže priaznivo ovplyvňuje telesné pH. Konzumácia melóna tiež napomáha vyplavovaniu toxických látok z tela. Melón je tiež prírodným diuretikom a pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov.

Zlepšuje stav pokožky

Melón pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok, čo sa, samozrejme, priaznivo odzrkadlí aj na zdraví pokožky. Okrem toho obsahuje viacero pre pokožku prospešných antioxidantov. Za všetky môžeme spomenúť vitamín C a betakarotén – oba zohrávajú významnú rolu v udržaní zdravia pokožky, pretože ju chránia pred poškodením voľnými radikálmi. Céčko dokáže pokožku ochrániť pred UVA i UVB lúčmi a zároveň je dôležité pri syntéze kolagénu. Betakarotén je výbornou ochranou proti škodlivému slnečnému žiareniu a zároveň predlžuje opálenie.

Pomôže pri chudnutí

Jedna šálka melóna má iba 46 kcal. Okrem toho obsahuje veľa vody a živín, ktoré telo potrebuje aj pri diéte. Pozitívom je aj to, že napomáha očiste tela, pretože ak máme v tele toxíny, chudne sa ťažšie. Vitamíny skupiny B a horčík zároveň prispievajú k psychickej pohode.

Ako použiť melón v kuchyni?

Tip číslo 1: Melónový šalát

Na tento jednoduchý šalát budete potrebovať zhruba 3 šálky nakrájaného melóna, ktorý polejete zálievkou z 2 PL balzamikového octu, 2 PL medu a čajovej lyžičky nasekanej mäty.

Tip číslo 2: Melónovo-banánové smoothie

Pre štyri osoby budete potrebovať 220 g banánov, rovnaké množstvo melóna, 150 ml bieleho jogurtu, 1 polievkovú lyžicu medu a na dochutenie štipku škorice. Všetky suroviny dajte do mixéra a zmixujte dohladka. Dobrú chuť!

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/mel%C3%B3n-%C5%BEena-ovocie-jedlo-diev%C4%8Da-869207/