DENNÍK RELAX - 10 kľúčov, ktoré vám otvoria dvere k šťastnému životu

10 kľúčov, ktoré vám otvoria dvere k šťastnému životu

Zatiaľ neexistuje žiadny zázračný elixír, ktorý by nás urobil šťastnými na počkanie. Ak chceme byť šťastní, musíme pre to niečo urobiť. Aké sú kľúče k šťastnému životu?

    1. Uvedomte si, že šťastie je ukryté vo vašom vnútri

Niekedy si myslíme, že keď konečne nájdeme toho pravého, budeme mať dieťa či vysnívanú prácu, urobí nás to šťastnými. Avšak väčšinou je realita taká, že keď sa sen splní, nejaký čas sme s tým spokojní, no potom zasa túžime po niečom, čo nás naplní šťastím. A potom možno na konci života zistíme, že vlastne po celý čas svojho bytia sme len na niekoho či niečo, čo nás urobí šťastnými, čakali. Pritom základ je uvedomiť si, že šťastie je ukryté v našom vnútri, je to o našom vnútornom nastavení.

    2. Šťastie je o voľbe

Ak chcete byť šťastní, musíte sa rozhodnúť pre šťastie, pretože šťastie je vlastne spôsob života, naša voľba. Aj v náročných okamihoch sa dá na živote nájsť veľa pekného a pozitívneho, len človek musí chcieť. Áno, žijeme v náročnej dobe, ale môžeme ovplyvniť „svoj malý svet“ a tešiť sa z neho. Výstižne to povedal J. Donald Walters: „Šťastie je postoj mysle, ktorý vznikol z jednoduché odhodlania byť šťastný za všetkých vonkajších okolností.“ 

    3. Praktizujte pozitívne myslenie

Nemusíte byť optimistom, aby ste dokázali praktizovať pozitívne myslenie. Aj pesimisti sa môžu naučiť myslieť pozitívnejšie, hoci je to náročnejšie. Začať môžete denníkom vďačnosti, vizualizáciou, nástenkou vízii či nahradzovaním negatívnych myšlienok pozitívnymi.

    4. Naučte sa tešiť z maličkostí

Naučte sa vnímať drobnosti okolo seba a tešiť sa z nich. Zhlboka dýchajte čerstvý ranný vzduch, kochajte sa večernou oblohou či vôňou kvetov. Vychutnávajte si obed či voňavú kávu. Denne nájdete desiatky malých príležitostí na to, aby ste sa mohli  radovať.

    5. Žite v prítomnosti

Možno to bude znieť ošúchane, ale minulosť nezmeníte a budúcnosť môžete ovplyvniť iba žitím naplno v prítomnosti. Snažte sa teda sústrediť na to, čo robíte práve tu a teraz.

    6. Milujte

Možno nemáte za sebou dobré skúsenosti a vytvorili ste si okolo seba bariéru, ktorá vás chráni pred ľuďmi a citmi. Avšak láska vždy stojí za riziko, že vám môže niekto aj ublížiť. A ak sa to aj stalo, neznamená to, že sa to musí zopakovať. Preto dávajte do vzťahov s ľuďmi maximum, vráti sa vám to.

    7. Športujte

Pravidelný pohyb je nielen výborný pre zdravie, ale aj pre dušu. Človek zo seba dostane negatívnu energiu a nabije sa pozitívnou. Ak príde chvíľa, že sa necítite práve najlepšie, choďte si zacvičiť. Pohyb a hormóny šťastia idú spolu ruka v ruke.

    8. Každý deň urobte aspoň drobnosť pre niekoho iného

Určite ste už niekedy urobili dobrý skutok a ten vás hrial pri srdci ešte hodnú chvíľu. Niekedy stačí úsmev, inokedy milé slovo. Pomáhať sa dá rozličnými spôsobmi, počítajú sa aj drobnosti. Urobte každý deň jeden dobrý skutok a budete šťastnejší.

    9. Starajte sa o svoje telo

Telo a duša sú prepojené, preto nezanedbávajte ani starostlivosť o svoju fyzickú stránku. Doprajte si zdravé a chutné jedlo, kvalitný spánok, sexy oblečenie, kvalitnú kozmetiku...

    10. Učte sa nové veci

Je jedno, koľko máte rokov, ale vzdelávajte sa akýmkoľvek spôsobom. Čítajte, spoznávajte, pozorujte! Skúste každý deň objaviť niečo nové, je to úžasný pocit!

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/dospel%C3%BD-prest%C3%A1vka-obchodn%C3%A9-2449725/