10-bodový manuál, ako si zvýšiť sebavedomie

10-bodový manuál, ako si zvýšiť sebavedomie

Sebavedomie ovplyvňuje náš osobný, rodinný i pracovný život. Ak nemáme primerane vybudovanú sebadôveru, značne nám to komplikuje naše bytie – vyberáme si nevhodných partnerov, zotrvávame v práci, ktorá nás nebaví alebo sa bojíme vykročiť za splnením svojich snov. Ako si postupne vybudovať sebadôveru?

1. Začnite sa venovať vizualizácii

Vizualizácia je jednou z techník pozitívneho myslenia, ktorá vám pomôže s budovaním sebavedomia. O čo ide? Jednoducho povedané, budete si samého seba predstavovať ako sebavedomého človeka. Dôležité je robiť tak aspoň raz denne, ideálne pred spaním, a vizualizácii venovať aspoň niekoľko minút, pričom si treba predstavovať aj najmenšie detaily. Môže sa jednať o konkrétne situácie, vzhľad, vône, prostredie, aby bol obraz čo najvernejší.

2. Myslite a hovorte o sebe pozitívne

V prípade, že si neveríte, budete si musieť naozaj dávať pozor na svoje myšlienky a aj na slová. Akonáhle vám napadne nejaká myšlienka o sebe, ktorá je negatívna, okamžite ju stopnite a nahraďte pozitívnou. Takisto si dávajte pozor na to, ako o sebe hovoríte pred ostatnými.

3. Robte veci, z ktorých máte strach

Ľudia s nízkou sebadôverou sú často plní strachu a pochybností. Aj by radi vyskúšali niečo nové, no bráni im v tom strach. Avšak zabúdajú na to, že najlepším spôsobom, ako ho prekonať, je urobiť práve to, čoho sa boja. Áno, vystúpiť zo zóny komfortu je náročné, ale keď to dokážete, budete na seba veľmi hrdí a vaše sebavedomie bude rásť. Pokojne začnite maličkosťami.

4. Nepodceňujte svoj vzhľad

Primerané sebavedomie ide ruka v ruke aj s upraveným vzhľadom. Máte v tomto smere medzery? Tak sa pustite do odstraňovania nedostatkov – vynovte si šatník, zájdite ku kozmetičke alebo na pedikúru.

5. Stravujte sa zdravo

Sebavedomým ľuďom, ktorí majú radi samých seba, nie je jedno, čo si dajú na tanier. Záleží im totiž na tom, aby boli zdraví a vitálni, teda mali dostatok síl a energie na plnenie svojich snov. Ak si myslíte, že nezvládnete zmenu jedálnička zo dňa na deň, začnite s malými a postupnými zmenami.

6. Pravidelne športujte

Pravidelný pohyb nie je len o peknej postave, pozitívne naladenej mysli a dostatku energie, ale aj o získavaní sebavedomia. Avšak musíte urobiť jednu vec – stanovte si jasné ciele aj v tejto oblasti a robte všetko preto, aby ste ich splnili. Keď sa vám to podarí, porastie aj vaša sebadôvera, čo sa prejaví nielen v oblasti cvičenia, ale aj v osobnom, rodinnom či pracovnom živote.

7. Venujte sa svojim koníčkom

Pokiaľ si každý deň, alebo aspoň niekoľkokrát týždenne, nájdete čas na svoje koníčky a budete sa snažiť v nich zdokonaľovať, skôr či neskôr sa to pozitívne odrazí aj na vašej sebadôvere.

8. Posnažte sa byť k ľuďom milší a pozornejší

Ľudia s nízkou sebadôverou majú často problém osloviť druhých, pretože majú pocit, že nie sú dosť dobrí a ľudí naokolo nezaujímajú. Opak je pravdou – skúste napríklad pozdraviť suseda či poštového doručovateľa s úsmevom a pridať nejakú otázku.  Možno budete sami prekvapení, aká z toho vznikne milá konverzácia. Pokiaľ tak budete robiť pravidelne, zlepšíte si okrem sebavedomia aj konverzačné schopnosti.

9. Trávte čo najviac  času s blízkymi

Ľudia, ktorí vás poznajú a majú úprimne radi, vám môžu pomôcť aj v získavaní sebavedomia. Jednak čas strávený s nimi je príjemný, jednak vám môžu pomôcť aj nejakými konkrétnymi tipmi či trikmi, ako získať sebadôveru.

10. Čítajte

Ideálnou voľbou sú knihy na rozvoj osobnosti. Avšak aj dobrá detektívka či román vám môžu pomôcť napríklad s rozširovaním slovnej zásoby. Čítaniu venujte aspoň polhodinu denne.


Mirka