Zmena času môže zamávať s ľudským biorytmom

Zmena času môže zamávať s ľudským biorytmom

Letný čas vznikol najmä kvôli šetreniu energií vynaložených na svietenie. Posun času o hodinu môže mať však vplyv aj na ľudské zdravie.

Biorytmus ľudského organizmu je ovplyvnený vonkajším prostredím, najmä striedaním dňa a noci. Hlavné biologické hodiny ľudského tela sa nazývajú cirkadiánne rytmy. Vďaka nim ľudské telo vie, kedy má oddychovať a kedy má byť aktívne.
Pri zmene času o hodinu vpred dochádza k negatívnemu zásahu do fungovania a nastavenia ľudského tela. Nedostatočný spánok narušuje prirodzený biorytmus a má vplyv na našu výkonnosť i náladu.

Pre zdravie treba rešpektovať denné svetlo

Ciest k dobrému zdraviu je viacero; okrem iného treba myslieť aj na kvalitný a dostatočný spánok, či zladenie svojho biorytmu a vonkajšieho prostredia. Dynamické a pravidelné zmeny svetla spolu s vrodeným biorytmom ovplyvňujú naše fungovanie počas dňa. Pre naše zdravie je vhodné, ak sa prebúdzame do prirodzeného ranného svetla, máme jeho dostatok počas dňa a spíme v úplnej tme.

Denné svetlo pozitívne vplýva na všetky vekové skupiny; najmä na správny vývoj detí. Nedostatok prirodzeného svetla môže spôsobiť poruchy spánku, podporovať únavu, aj zvýšiť hladinu stresu. Známym ochorením, ktoré je prepojené s nedostatkom denného svetla, je sezónna afektívna porucha (SAD) – táto porucha vzniká v súvislosti so zmenou ročných období. „Z hľadiska ľudského zdravia je významná adekvátna expozícia  dennému svetlu, a to konkrétne to, či sme mu vystavení v optimálnej miere a v správnom čase. Inak môže dôjsť k narušeniu tzv. cirkadiánnych rytmov. To môže mať za následok nespavosť, únavu, zmeny v metabolizme a imunite, ba dokonca aj poruchy nálady,“ vysvetľuje MUDr. Richard Imrich, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.

Doprajte si kvalitný spánok
Úplná tma má spolu s matracom a správnou teplotou zásadný vplyv na kvalitu spánku. Keď si partner svieti stolnou lampou alebo aj nočné pouličné osvetlenie – aj tieto faktory môžu vplývať na jeho zníženú kvalitu. S pouličným osvetlením a vplyvmi, ktoré prichádzajú z exteriéru, môže pomôcť vonkajšie tienenie. V kombinácii s diaľkovým ovládaním prinesie maximálny komfort a zlepšenie spánku. „Tak ako je pre telo dôležité denné svetlo, je preň dôležitá aj tma. Tienenie pomôže dosiahnuť úplnú tmu – napríklad vonkajšia roleta VELUX je úplne zatemňujúca a umožní tak kvalitný spánok nielen v noci, ale aj popoludní. Spolu v kombinácii so systémom diaľkového ovládania VELUX INTEGRA® prispeje k maximálnemu komfortu obyvateľov miestností pod šikmou strechou. Systém VELUX INTEGRA® sa postará o automatické otváranie a zatváranie strešných okien a pohyb tieniacich doplnkov. Urobí tak na diaľku, prostredníctvom diaľkového ovládača,“ hovorí Ing. arch. Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

www.velux.sk

Pre naše zdravie je vhodné, ak sa prebúdzame do prirodzeného ranného svetla, máme jeho dostatok počas dňa a spíme v úplnej tme.

Úplnú tmu pomôže dosiahnuť tienenie – vonkajšie aj vnútorné.