Vytvorte si zdravú domácnosť. Začnite dobrým spánkom.

Vytvorte si zdravú domácnosť. Začnite dobrým spánkom.

Spoločenské a kultúrne tlaky či zápas s hľadaním rovnováhy zažívajú mnohí z nás. Snažíme sa uspieť v práci, chceme mať dobré vzťahy v rodine, viesť spoločenský život s priateľmi, ale aj dbať o svoje zdravie a športovať. Veľakrát zabúdame, že deň má iba 24 hodín a nestíhame realizovať všetko, čo sme si naplánovali.

Spoločnosť IKEA bude počas nasledujúceho 1,5 roka prostredníctvom novej témy - Pripravte sa na život - inšpirovať ľudí, aby si vytvorili zdravú domácnosť. Zdravé návyky v domácnosti sú kľúčom k zdravému spôsobu života. No zdravý životný štýl už dávno nie je iba o zdravom varení.

Základom správneho fungovania nášho organizmu je okrem iného aj spánok. To, ako sa dnes cítime, závisí vo veľkej miere od toho, ako sme sa vyspali. Pokiaľ sme hneď po rannom vyskočení z postele vyčerpaní, niekde robíme chybu. Z prieskumu, uskutočneného spoločnosťou IKEA vyplynulo, že spánok ovplyvňuje množstvo vonkajších faktorov, napríklad aj práca. Tú si posledné roky nosíme domov stále častejšie. Až 62% opýtaných (68% v mestách) sa vyjadrilo, že si nosí prácu domov a 22% to dokonca robí každý deň. Zarážajúce je, že až 23% ľudí skonštatovalo, že pracujú z domu častejšie ako kedykoľvek predtým. Práca z domu sa môže zdať na prvý pohľad produktívna, no vnáša do našich domácností obavy a stres s ňou súvisiace. Preto je dôležitý kvalitný oddych a dobrý nerušený spánok. Pomáhajú nám lepšie zvládať každodenný stres. Nedostatok spánku naopak môže spôsobiť rôzne fyziologické a psychologické problémy, ktoré najmä z dlhodobého hľadiska môžu veľmi negatívne ovplyvniť náš život.

IKEA prináša praktické rady, ako si môžete zvýšiť kvalitu spánku.

Správny matrac a vankúš

Výber matraca je dôležitá vec, no nemalo by vás to oberať o spánok. Lenže ako si vybrať ten správny? Otestuje ho! Prinášame vám 4 jednoduché kroky ako na to:

    1. Ľahnite si na matrac, uvoľnite sa a zostaňte na ňom ležať aspoň 10 minút, aby váš dojem nebol unáhlený. Rovnaký postup opakujte pri všetkých vytypovaných matracoch.

    2. Najprv vyskúšajte bežnú polohu pri spaní – s vankúšom pod hlavou a krkom. Trochu sa aj pomrvte. Presne ako doma!

    3. Spávate na chrbte? Skúste si zasunúť ruku pod kríže. Ak dnu vchádza veľmi ľahko, matrac bude pre vás zrejme pritvrdý. Ak dnu, naopak „lezie“ veľmi ťažko, matrac bude príliš mäkký.

    4. Ak spávate na boku, potrebujete matrac, do ktorého sa plecia aj boky vnoria. Ak sa tak nestane, matrac bude príliš tvrdý.

S matracmi je to podobne ako s ľuďmi - prvý dojem často vyprchá a dobre spoznať človeka trvá trocha dlhšie. V prípade matraca aspoň mesiac. Preto napríklad spoločnosť IKEA dáva zákazníkom, ktorí si u nej kúpia matrac, 90 dní na vyskúšanie. V praxi to znamená, že matrac si kúpite a doma ho môžete skúšať až 3 mesiace. Ak to medzi vami nezafunguje, jednoducho ho prinesiete späť a vyberiete si iný. IKEA navyše poskytuje na väčšinu matracov záruku 25 rokov. Samozrejme existuje celá rada ďalších parametrov, na ktoré je nutné sa zamerať. Ich zhrnutie ponúka napríklad porovnávací test a recenzie najlepších matracov.

Okrem matraca záleží aj na vankúši. To, ktorý je pre vás vhodný, zistíte podľa toho, ako spíte.

  • Ak spíte na boku, potrebujete pevnejší a vyšší vankúš, ktorí udrží hlavu a krk v jednej rovine s chrbticou.
  • Ak spíte na chrbte, potrebujete stredne vysoký vankúš, ktorý vám umožní natiahnuť hlavu dopredu.
  • Ak spíte na bruchu, je vhodný nízky vankúš, ktorý  udrží hlavu v správnej výške bez namáhania krku.

Ideálna teplota

Podľa výskumov sa väčšina ľudí vyspí lepšie v tmavej a chladnejšej miestnosti. Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 17 až 18 °C. Žalúzie alebo závesy zabraňujú prenikaniu svetla a znižujú teplotu počas spánku, čím zároveň šetria energiu. „Spálňa by mala byť čo najpokojnejšia a najtichšia,‟ odporúča Ladislav Tomčík, vedúci Oddelenia spální IKEA v Bratislave.

Pravidelne upratujte posteľ

Čím suchší a čistejší je váš matrac a posteľné obliečky, tým lepšie, pretože prežitie je pre roztoče v takomto prostredí omnoho namáhavejšie. Matrac pravidelne prášte a vysávajte. Myslite však na to, že prachové roztoče sa vekom aj napriek tomu nahromadia, preto by ste mali matrac vymieňať každých 8 – 10 rokov. Paplóny, vankúše, posteľné obliečky a snímateľné poťahy perte pri teplote 60 stupňov, aby ste zneškodnili roztoče. Následne ich vysušte v sušičke na normálnej teplote. Pamäťovú penu je možné utrieť vlhkou handrou.

Pridajte trocha zelene

Vyššia hladina kyslíka môže mať na spánok blahodarné účinky. Určité rastliny, ako napríklad aloe vera a lopatkovec, dokážu čistiť vzduch. Tým prispievajú k lepšej kvalite ovzdušia v miestnosti a vy sa lepšie vyspíte.

Nečakané prebudenia

Ak sa v noci budíte na pocit smädu, majte pripravený vedľa postele pohár vody. Ak chodíte na toaletu, zadovážte si v spálni a kúpeľni osvetlenie so stmievačom, ktoré je príjemnejšie pre oči než štandardné osvetlenie.



TIP: Čo je to lyocell a ako nám dokáže pomôcť k dobrému spánku?

Lyocell je prírodný materiál pochádzajúci z celulózy (dreva). Vyrába sa z neho posteľná bielizeň, ktorá sa vyznačuje mäkkosťou, pohodlnosťou a dobrou absorpčnou schopnosťou (až o 50 % vyššou než bavlna). Pozrite si napríklad posteľné obliečky RÖDBINKA vyrobené z čistého lyocellu.
Prikrývky a vankúše sa vyrábajú z umelých i prírodných vlákien, z ktorých každé má svoje výhody. Umelé materiály sú nenáročné na starostlivosť, preto sú vhodné pre alergikov i rodiny s malými deťmi; prikrývky z peria a páperia sú zas hrejivé, nadýchané a ľahké. Lyocell je kombináciou výhod oboch materiálov a navyše je trvalo udržateľný.

Vedeli ste, že...

  •      ...Slováci pri rekonštrukcii spálne častejšie rekonštruujú celý priestor? Maďari a Česi majú tendenciu rekonštruovať spálňu v menšom rozsahu, zväčša iba výmenou niektorých vecí.
  •      ...Slováci a Česi kupujú prevažne matrace široké 90 cm? Pre Slovákov je dôležitý spôsob údržby matraca, Česi sú zasa viac zameraní na dlhotrvajúcu kvalitu. Maďari preferujú matrace so šírkou 180cm a venujú väčšiu pozornosť ergonomickým vlastnostiam.
  •       ....pri kúpe rámu postele sa Slováci a Česi zameriavajú prevažne na štýl, farbu, materiál či úložný priestor? Maďarov zaujíma hlavne veľkosť postele.
  •      ...spálňa je vnímaná v každej krajine inak? V Maďarsku je spálňa považovaná za viacúčelový priestor na odpočinok, prácu alebo na sledovanie televízie. Česi a Slováci zase považujú spálňu skôr za súkromný priestor.
  •      ...“typická spálňa“ má na Slovensku a v Česku zvyčajne 10-20 m2? V Maďarsku sú naopak spálne oveľa menšie. Spálňu do 10m2 má až 62% Maďarov no iba 13% Slovákov a Čechov.
  •      ...jednu vec máme predsa len spoločnú? Väčšina Slovákov, Maďarov aj Čechov preferuje spánok na boku. Patríte do tejto skupiny aj vy?