Roztoče nielen v kobercoch – takto s nimi zatočíte

Roztoče nielen v kobercoch – takto s nimi zatočíte

Mať doma roztoče v kobercoch nechce asi nikto z nás. Boj s roztočmi je rovnaký ako boj s moľami. Keď si už myslíte, že ste vyhrali, zistíte, že sa vyliahla ich nová generácia. Bohužiaľ, bežným upratovaním sa ich pravdepodobne nezbavíte. Skúste vyskúšať naše rady.

 

  • Čo sú roztoče

Sú to malí, voľným okom neviditeľní pavúčikovia. Bez mikroskopu ich nie je možné vidieť. Pre alergikov predstavujú nebezpečie,  bývajú príčinami alergickej reakcie, nazývajú sa aj roztoče bytového prachu. Na to, aby sa im dobre žilo, postačia im odpadnuté čiastočky odumretej kože. Dobre prežívajú po tme, slnko ich pomáha vyhubiť. Vyhľadávajú relatívnu vlhkosť medzi 60 až 80%. Vyskytujú sa nielen v kobercoch, ale aj v sedačkách, kreslách, dekách, závesoch či v poťahoch.
 

  • Tepujte a perte

V prvom rade by ste nemali vynechať tepovanie spomínaných miest aspoň raz ročne. Tepovaním sa ich na čas zbavíte, je dôležité tento proces opakovať. Prehozy na postele či závesy perte aspoň pri teplote 60 stupňov. Pokojne aj na vyššej. Čím vyšší stupeň, tým lepšie.
 

  • Vetrajte

Miestnosť, kde máte koberce či iný textil, kde by mohli byť roztoče, veľmi intenzívne vetrajte. Roztoče sa neusadzujú na suchých a studených miestach, takže aj občasný prievan v domácnosti s nimi dokáže narobiť poriadky. Maximálna teplota doma by mala byť asi 22 stupňov a to platí aj v zimných mesiacoch. Vetrajte rozhodne aj v týchto mesiacoch, pretože roztoče neznášajú zimu a mráz.
 

  • Využite aj mrazničku

Ak majú vaše ratolesti doma plyšové hračky, nemusíte ich hneď dávať  tepovať. Stačí, ak ich dáte raz v týždni na 6 hodín do mrazničky. Potom ich vyperte a zbavíte sa alergénov. Navyše, táto metóda vôbec nezaťaží vašu peňaženku.
 

  • Ostatné tipy

Zadovážte si doma eukalyptový olej, roztoče ho totiž nenávidia, môžete ho používať pri utieraní prachu. V boji s nimi pomôže aj čistička vzduchu, ale pozor, bez zvlhčovača. Nezabudnite pravidelne otáčať matrace, pretože, keď sa v noci potíme, zachytáva v nich sa vlhkosť. To je taktiež dobrá živná pôda pre roztoče. Aj tu platí vetranie a uložiť pri vetraní tak, aby na ne svietilo slnko.
 

  • Vyrobte si protiroztočový elixír

Pripravte si sódu bikarbónu- aspoň 500 gramov, 50 kvapiek eukalyptového oleja a zmiešajte v uzatvárateľnej nádobe. Na každý kúsok, ktorý sa chystáte vyčistiť – koberce, pohovku – čokoľvek, nasypte cez sitko zmes po celej ploche, nechajte pôsobiť aspoň 5 hodín a potom povysávajte. Roztoče tak vyhubíte.


V prípade, že ste si istí, že doma týchto nepriateľov nemáte, určite sa nevyhnite aspoň tepovaniu raz ročne. Tepovanie je výborná prevencia proti ich usadeniu.
 

Autor: Andrea Zummerová