Na tieto body nezabudnite pri stavbe vášho domu

Na tieto body nezabudnite pri stavbe vášho domu

Kúpa pozemku a stavba vlastného rodinného domu je v živote každého človeka veľmi významným míľnikom. Často však pri plánovaní všetkých potrebných krokov zabúdame na niektoré dôležité detaily, ako je dostatočná finančná rezerva pre prípad nečakaných výdavkov a komplikácií či bezpečnostné dvere, ktoré zabránia tomu, aby váš nadobudnutý majetok niekto spustošil a rozkradol.

1. Dostatočná finančná rezerva

Výstavba rodinného domu je finančne veľmi náročná. Počas jej realizácie sa môžu vyskytnúť mnohé komplikácie, ktoré ju dokážu značne predražiť – od rôznych povolení na zmeny projektu cez riešenie havarijných situácií pri stavbe až po samotnú kolaudáciu, kde je pri nepresnostiach niektorých parametrov potrebné urobiť dodatočné úpravy na konečné schválenie nehnuteľnosti.

Všetky tieto veci stoja peniaze, ktoré je nutné mať v rezerve pre prípad akejkoľvek potreby. Výška samotnej rezervy závisí od koncovej ceny domu, náročnosti výstavby aj celého finančného vankúša, ktorý máte k dispozícii na realizáciu projektu. O konkrétnej sume je vždy vhodné poradiť sa najprv s odborníkmi, napríklad s architektom alebo stavbyvedúcim, ktorý projekt pozná do detailov a vie, aké problémy sa môžu vyskytnúť.

2. Projekt

Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou stavby, na ktorú ľudia často zabúdajú, je, že bez projektu vášho budúceho domova sa nikam nepohnete. Možnosti sú dve, a to nechať si projekt vyrobiť na kľúč a riadiť sa podľa neho (pretože zasahovať doň možno potom už minimálne) alebo si ho nechať vypracovať u architekta, ktorý vám navrhne domov presne podľa vašich predstáv.

Všetko záleží na vašich želaniach, finančných možnostiach a taktiež predstave o čase, za ktorý chcete mať stavbu hotovú. Pri rozhodnutí nechať si projekt navrhnúť u profesionálneho architekta totiž treba rátať s tým, že projektovanie sa oproti plánom na kľúč môže značne predĺžiť a možno nebudete bývať presne vtedy, kedy ste si to naplánovali. To môže v konečnom dôsledku znamenať aj hľadanie dočasného riešenia bývania na preklenutie potrebného obdobia.

3. Stavebné povolenie

Alfou a omegou každej stavby je mať v poriadku územné a stavebné povolenie, ktoré je potrebné vybaviť na úradoch osobne. Túto úlohu však môžete zveriť aj do rúk stavebnej firmy, ktorá bude pre vás pracovať. Na pamäti treba mať, že bez týchto dokumentov nie je možné stavbu realizovať. Vydáva ich príslušný stavebný úrad podľa katastrálneho územia. Stavebné konanie sa začína na žiadosť stavebníka a odporúča sa všetky dôležité dokumenty odovzdať hneď na prvý raz – ak, samozrejme, nechcete na vyzvanie úradu predkladať dodatočne ďalšie, čím sa schválenie žiadosti môže predĺžiť. Ľudia často nemajú vedomosť o všetkých náležitostiach, ktoré potrebujú, čím sa realizácia stavby komplikuje a naťahuje a návšteva potrebných úradov znásobuje.

Súčasťou stavebného povolenia by mali byť tieto dokumenty:

  • žiadosť o stavebné povolenie,
  • projekt na stavebné povolenie, ktorého súčasťou je nielen architektúra, ale aj statický posudok, zdravotechnika, elektrická prípojka, bleskozvod, kúrenie, požiarna ochrana a vnútorné riešenie domu,
  • vyjadrenie od potrebných inštitúcií ako elektrárne, plynárne, vodárne, telekomunikácie, požiarna ochrana, obvodný úrad životného prostredia,
  • písomný súhlas susedov so stavbou,
  • rozpočet na stavbu spolu s cenníkovými cenami jednotlivých položiek.


4. Bezpečnosť

Jednou z vecí, na ktorú by sa pri stavbe domu rozhodne nemalo zabúdať, sú bezpečnostné a protipožiarne dvere. Ich výber netreba podceňovať a už vôbec ho nemožno nechávať na samotný koniec. „Tento druh bezpečnostného opatrenia treba zahrnúť už do projektu stavby – nielen s ohľadom na prípravu vhodných stavebných otvorov. Napríklad, ak máme v dome garáž, ktorá má byť spojená s domom, dvere z garáže do obytnej časti nehnuteľnosti musia byť protipožiarne. Jednak to nariaďuje zákon, najmä však ide o to, že v garážových priestoroch často skladujeme horľaviny ako benzín, uhlie alebo kosačku,” vysvetľuje Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR. Vybrať si takéto dvere nie je jednoduché. Dôležité je najmä nenechať sa oklamať predajcom. Hlavným kritériom je bezpečnostná trieda (BT). Odborník odporúča 3BT, počet bodov by mal byť minimálne 7, kovanie najmenej 3BT ideálne s prekrytím a bezpečnostná vložka taktiež, pričom jej súčasťou by mala byť kartička na výrobu duplikátov kľúčov.

Samozrejme, treba brať ohľad aj na dizajn krídla, zárubne a vzduchovú izoláciu. „Potrebné je oboznámiť sa s certifikátmi, ktoré výrobok musí obsahovať, a to protipožiarny certifikát, bezpečnostný certifikát, prípadne certifikát NBÚ SR, ktoré vydávajú akreditované skúšobne,” odporúča R. Lajčák, špecialista značky DEFENDOOR, a zároveň dodáva, že následne treba dbať aj na záručný a pozáručný servis dverného krídla.

Bez vhodných bezpečnostných prvkov v dome sa totiž môže stať, že keď príde k poistnej udalosti ako požiar či krádež, poisťovňa nárok na vyplatenie odškodného nemusí uznať z dôvodu nedostatočného zabezpečenia stavby.

A rada na záver: Nie nadarmo sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež, čo pri stavbe nehnuteľnosti platí dvojnásobne. Lepšie je zistiť si hneď na začiatku všetky potrebné informácie a až potom sa pustiť do samotnej výstavby.