Moderné nízkoenergetické domy majú veľkú budúcnosť!

Moderné nízkoenergetické domy majú veľkú budúcnosť!

V súčasnosti sa mnohí odborníci odvolávajú na to, že je potrebné začať konečne šetriť naše životné prostredie. Zahlcovanie a ničenie prírody si už pomaly začína pýtať svoju daň a výsledkom toho sú snahy o zmiernenie dopadov týchto činov v rôznych oblastiach nášho života. Ekológia sa dostáva čoraz viac a viac do popredia a nie je tomu inak ani v stavebníctve. Ekologické stavebné materiály sú budúcimi majiteľmi domov oveľa viac žiadané ako tomu bolo v minulosti. Ak sa práve chystáte postaviť si domov svojich snov, nízkoenergetické domy sú niečo, čo by vás určite mohlo zaujať. Prečítajte si, čím sú charakteristické a aké výhody ponúkajú svojim majiteľom.

Čo charakterizuje nízkoenergetické domy?

Pokiaľ vám ekologické, nízkoenergetické či pasívne stavby na prvé počutie nič nehovoria, prečítajte si, aký je medzi nimi hlavný rozdiel. Predstavte si klasický starší murovaný dom, v ktorom sa vykuruje buď elektrinou, plynom alebo krbom. V takomto klasickom dome môžeme očakávať, že ročná spotreba energie dosiahne približne od 50 do 100 kWh/m2. V roku 2016 však ku nám prišli nariadenia Európskej únie, ktoré diktujú, že iné ako energeticky úsporné stavby sa u nás stavať nemôžu. To znamená, že spotreba energie musí byť pri týchto stavbách nižšia. Nízkoenergetické domy sú v podstate klasické stavby, ktoré však majú určité špecifiká, vďaka ktorým sa ročná spotreba energie pohybuje od 20 do 50 kWh/m2. Pri pasívnych domoch je dokonca ešte nižšia. Cieľom nízkoenergetických domov je vďaka konštrukčným vlastnostiam znížiť náklady na energie. Rozumné, čo poviete?

Ako dosiahnuť štandardy nízkoenergetických domov?

Viete, čo v skutočnosti znamená výstavba nízkoenergetických domov? Ide najmä o ochotu budúceho majiteľa investovať do výstavby o niečo viac peňazí ako pri klasickom dome. Hovoríme najmä o hrúbke obvodových múrov a použitých materiáloch, kvalitných oknách a dverách, cez ktoré neuniká teplo, alternatívnych spôsoboch vykurovania domácností, úspore vody a podobne. Nízkoenergetické domy musia tiež konštrukčne zodpovedať oblasti, v ktorej budú umiestnené. Nízkoenergetický dom na juhu môže mať úplne iné vlastnosti ako ten na severe, kde je chladnejšie. Všetko však závisí od preferencií majiteľa. Pravdou však je, že nízkoenergetické domy sú v súčasnosti čoraz viac a viac žiadané a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to v nasledujúcich rokoch malo zmeniť.
 
Chcete ekologické a nízkoenergetické bývanie? Viac informácií nájdete na webovej stránke https://odzakladov.sk/.