Ako ušetriť v domácnosti

Ako ušetriť v domácnosti

Platenie účtov, zvyšovanie cien energií sú pre každého z nás nočná mora. Ale žiť bez elektriky, kúrenia alebo vody si už nikto z nás nedokáže predstaviť. Pri ich správnom používaní však môžeme ušetriť značnú sumu peňazí.

Elektrina a plyn
Namiesto klasických žiaroviek používajte kvalitné kompaktné žiarivky - majú 5x menšiu spotrebu a 15x dlhšiu životnosť. Klasické žiarovky používajte len na krátkodobé svietenie (kúpeľňa, WC, šatňa). Naučte sa za sebou zhasínať zbytočne svietiace žiarovky či žiarivky.
Pri nákupe nových elektrospotrebičov vždy vyberte taký, ktorý má na energetickom štítku označenie A alebo A+. Prádlo perte radšej pri nižších teplotách - vďaka moderným práškom a kvalitnému praciemu programu stačí aj 30 - 40 °C, predpieranie používajte len v nutných prípadoch. Perte až vtedy, keď máte dostatok špinavej bielizne a práčka je vyťažená.
Výrazne ušetríte ak budete vypínať pohotovostný režim televízora, DVD prehrávača alebo satelitnej súpravy. Aj na veľkosti televízora sa dá ušetriť. Čím väčšia obrazovka, tým vyššia spotreba. Napríklad plochá obrazovka s uhlopriečkou 107 cm môže spotrebovať až 450 wattov. Plazma v najhoršom prípade až 530 wattov.

Voda
Nenechávajte kvapkať kohútiky a dohliadnite na to, aby nepretekalo splachovanie na záchode - ročne tak „zmiznú\" v záchodovej mise stovky eur, oplatí sa investovať aj do úsporného splachovania. Ak chcete ušetriť, zabudnite na kúpele vo vani, lacnejšie je sprchovanie, pri ktorom sa spotrebuje len tretina teplej vody.

Kúrenie
V zime vetrajte krátko a intenzívne. Neprekurujte miestnosti - každý stupeň nad 20 °C zvýši spotrebu energie o 6 %. Nevypínajte kúrenie, keď nie ste doma - steny zbytočne chladnú a potrebujú následne viac tepla na zohriatie - navyše sa môžu rosiť alebo začne vznikať pleseň.
Radiátory pravidelne odvzdušňujte, pretože vzduch v sústave môže zvýšiť spotrebu až o štvrtinu.

Varenie a pečenie
Hodina varenia na bežnom elektrickom sporáku vás vyjde na dvojnásobok nákladov na prevádzku plynového sporáka. Používajte na hrnce pokrievky, v otvorených nádobách zvyšujete spotrebu energie o 150 až 300 %. Možno sa vám to vidí ako banalita, ale určite sa to vyplatí. Odporúča sa zapínať sporák až keď je hrniec na mieste a vypínať ho ešte pred dovarením. Používajte nádoby z materiálov, ktoré dobre vedú teplo, tak sa jedlo rýchlejšie zohreje. Najhorším požieračom je smaltovaný riad. Nerovné dno na hrnci tiež zvyšuje spotrebu energie až o 30 percent. Rúru predhrievajte len krátko a neotvárajte ju zbytočne často. Ak máte elektrický sporák, vypínajte platničky 10 minút pred koncom varenia a pokrm dorobte s využitím zvyškového tepla. Ušetríte tým značné množstvo energie. Pokiaľ varíte na plyne, dávajte hrniec na horák zodpovedajúcej veľkosti a používajte pokrievku. Pravidelne kontrolujte a čistite horáky vášho plynového sporáka - ak sú zanesené špinou a mastnotou, spotreba je vyššia a varenie na nich sa zbytočne predražuje.

Nákupy a rodinný rozpočet
Kupujte len toľko potravín, koľko naozaj potrebujete. Preto sa oplatí chodiť do obchodu so zostaveným zoznamom, ktorý si doma vopred pripravíte. Vyberte si peniaze z bankomatu na týždeň dopredu a kartu nechajte doma. Skúste si urobiť rozpočet na týždeň dopredu a noste so sebou len takú hotovosť, akú naozaj potrebujete. Karty nechajte doma. Nakupujte online. Každý produkt je na internete lacnejší. Vyhnite sa plateniu šekov na pošte a radšej si zariaďte trvalé príkazy z účtu. Vyplatenie jedného šeku stojí v priemere 0,66 €. Peniaze si vyberajte len z bankomatu svojej banky a zistite si, koľko výberov z máte zadarmo a podľa toho si naplánujte koľkokrát si peniaze vyberiete. Vyhýbajte sa rôznym drobným úverom. Radšej si najskôr našetrite, a potom si kúpte nový televízor, bude to bez úrokov. Využívajte rodinné vstupenky či zľavy alebo bezplatné vstupy. Niektoré kiná, galérie či iné zariadenia majú dni, keď sa vstupné neplatí.

Autor: Andrea Zummerová