Znížte svoju uhlíkovú stopu - 5 tipov ako na to

Znížte svoju uhlíkovú stopu - 5 tipov ako na to

Aj keď možno pri pojmoch ako zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého či globálne otepľovanie máte pocit, že svojím konaním veľa neovplyvníte opak je pravdou. Hlavné bremeno síce leží na pleciach veľkých producentov, ale aj malá snaha môže prispieť k veľkým zmenám. Preto prinášame inšpirácie na každý deň, ako by mal začať každý sám od seba.

Stravovanie

Začnite s nákupom sezónnych a lokálnych potravín. Preprava dovozových a exotických surovín cez polovicu sveta je nákladná nielen na pohonné hmoty ale aj na chladiarenské zariadenia. Okrem zníženia uhlíkovej stopy, sa budete stravovať zdravšie a podporíte aj miestnych producentov. Jedzte menej spracovávaných potravín a znížte spotrebu mäsa. Jeho produkcia ale aj výroba mlieka zvyšuje výrazne emisie oxidu uhličitého a skleníkových plynov. Na nákupy využívajte vlastné sáčky a tašky. Tip na víkend - navštívte farmárske trhy!

Nakupovanie - zvoľte minimalizmus
Prestaňte nakupovať zbytočnosti, ktoré nepotrebujete. V prípade elektrických spotrebičov zohľadnite tabuľky spotreby energie či vody. Venujte pozornosť aj výrobcom, kúpou podporte tých o ktorých viete že sa chovajú zodpovedne, podporujú životné prostredie a prispievajú k udržateľnosti. Snažte sa preto nakupovať produkty vyrobené z recyklovateľných materiálov a zabalené s minimálnym množstvom obalov. Tip: na najbližší nákup choďte do bezobalového obchodu. Veci, ktoré už viac nepotrebujete ponúknite ostatným a naopak napr. knihy kupujte z antikvariátu.

Domácnosť a bývanie
Vymeňte doma všetky svetelné zdroje za úsporné, ktoré sú síce o trošku drahšie, ale vydržia dlhšie a v porovnaní s obyčajnou žiarovkou spotrebujú len štvrtinu energie. Okrem šetrenia elektrinou sa zamerajte aj na vodu. Vymeňte sprchovú hlavicu za novú s nižším prietokom vody. Okrem toho samozrejme neplytvajte a vypínajte vodu pri šampónovaní či umývaní zubov. Pri upratovaní sa snažte používať čo najmenej chémie. V dnešnej dobe na trhu nájdete výrobky, s ktorými umyjete celú domácnosť a to len pomocou vody. Takými sú napr. mikrohandričky od Viledy, ktoré sú vyrobené z recyklovaných vlákien. Jedna mikrohandrička vznikla zrecyklovaním jednej PET fľaše.

Doprava a cestovanie
Ak je to len trochu možné, choďte pešo, alebo MHD. Počas teplých letných dní striedajte chôdzu s bicyklom či kolobežkou. Okrem zníženia produkcie CO2, spravíte niečo aj pre seba a svoju kondíciu. Pri dlhších cestách autom, využívajte tempomat, ktorý vám zabezpečí plynulú jazdu, čím znížite aj svoju spotrebu paliva. Do mobilu si stiahnite aplikácie, ktoré sledujú aktuálne dianie na cestách, vyvarujete sa tak zbytočným zápcham. Tip: pri vašej budúcej dlhšej ceste zvoľte cestovanie vlakom, kde môžete stráviť príjemný čas napríklad sledovaním filmu, čítaním knihy či prácou na počítači.

Investujte do obnoviteľných zdrojov
Rozšírte svoj vykurovací systém o zariadenia šetrné k prírode, využívajúce obnoviteľné zdroje energií. Medzi ne patria napr. slnečné kolektory, fotovoltické panely, tepelné čerpadlá či kotly na biomasu. Bonusom je, že v súčasnosti máte možnosť čerpať príspevok na nákup a inštaláciu týchto zariadení, prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam, ktorý zriadilo Ministerstvo životného prostredia SR.