Kvalitným náterom na drevo predĺžite jeho životnosť

Drevo je kvalitný prírodný materiál, ktorý vyzerá efektne v interiéri aj v exteriéri, má dobré izolačné vlastnosti. Je však nutné sa o neho dostatočne starať, aby vyzeralo stále dobre a neničilo sa. Drevo najviac ničia zlé poveternostné podmienky, pokiaľ je vonku dlhodobo vystavené dažďu, vetru a slnečnému žiareniu, môže sa stať, že začne chátrať, hniť a rozpadávať sa. Práve preto by ste nemali zabúdať na pravidelný náter na drevo.

Pri novom dreve si dajte zvlášť záležať

Ak ste už teda investovali do dreveného záhradného nábytku alebo si robíte drevený plot alebo záhradnú pergolu a drevo je ešte nové, je nutné natrieť ho impregnačným ochranným náterom, ktorý drevo zakonzervuje, ochráni ho voči drevokazným hubám a plesniam. Stačí, ak náter aplikujete jednorazovo a necháte ho riadne zaschnúť. Samotná impregnácia však drevo neochráni, je treba drevo natrieť vrchným náterom. Tu sa musíte rozhodnúť, či chcete zachovať štruktúru a kresbu dreva alebo ju chcete zakryť. Ak chcete vyniknúť štruktúre dreva, vyberte si lazúru na drevo. Jedná sa o polopriesvitný náter, ktorý sa ľahko nanáša a je paropriepustný. Lazúra má v sebe pigmenty, ktoré fungujú ako UV filter a tým chránia drevo pred pôsobením slnečného žiarenia. Náter lazúrou treba pravidelne opakovať, raz za dva- tri roky aby drevo stále vyzeralo ako nové.

Nerovnosti zakryjete farbou

Ak máte staršie drevo, ktoré je menej kvalitné, prípadne má kazy, ktoré chcete zakryť, toto všetko vyrieši použitie farby na drevo. Krycí náter úplne zakryje všetky nedostatky dreva, na povrchu vytvorí súvislú vrstvu. Farba na drevo nie je paropriepustná. Zvoliť si môžete vodou riediteľnú alebo syntetickú farbu. Syntetická farba sa nanáša na základný náter, pri jej aplikácii by ste mali dostatočne vetrať, pretože zapácha. Ekologickým riešením je vodou riediteľná farba, ktorá nezapácha a podstatne rýchlejšie schne, takže práca s ňou bude rýchlejšia. Ak chcete použiť klasiku, siahnite po oleji na drevo, ktorý vsiakne hlboko do dreva a drevo vyzerá naozaj dobre. Pri každom nátere však nezabúdajte, že raz za čas ho treba zopakovať. Zvlášť, ak je drevo v exteriéri, venujte pozornosť jeho údržbe a renovácii pravidelne, odmení sa vám pekným vzhľadom. Ak hľadáte kvalitné farby na drevo, kliknite na stránku https://carodreva.sk