Kempovanie môže byť pre každého: tipy aj pre začiatočníkov

Kempovanie môže byť pre každého: tipy aj pre začiatočníkov

Kempovanie je v súčasnosti pomerne obľúbenou disciplínou, keďže spája pobyt v prírode s príjemným relaxom. Zároveň môžete takýto výlet spojiť aj s kúpaním alebo spoznávaním nových miest, či turistikou. Aj po finančnej stránke ide o veľmi obľúbenú záležitosť, pretože okrem základnej investície do výbavy miniete minimum peňazí. Niektoré kempingy umožňujú si stany, či karavany aj požičať, vďaka čomu nemusíte riešiť ani túto položku. Čo je však potrebné riešiť vopred a ktoré veci by vám nemali vo výbave chýbať?

Čo vám nesmie chýbať vo výbave na kempovanie?
Pri príprave výbavy je dôležité spraviť si zoznam, aby ste mali všetko prehľadné a zorganizované. Vyhnete sa tak stresu z toho, že niečo zabudnete. V prvom rade je samozrejme dôležité pobaliť si veci na samotné bývanie – stan a vybavenie na spanie. Ideálne je zobrať si spací vak, ktorý je pohodlný a pomerne dobre skladný. Zároveň si určite zoberte aj náhradné tyče, či kolíky na stan. Pre pohodlnejší spánok môžete siahnuť aj po karimatkách alebo nafukovacích matracoch.

Veľmi dôležité je zaobstarať si aj svetlo do stanu, vankúšiky a základný nábytok – stôl a stoličky. Náradie ako kladivko alebo sekerka si tiež nájdu kedykoľvek svoje využitie. Okrem toho je potrebné si pobaliť aj výbavu na varenie. Pomôcť vám môže napríklad tento zoznam:

  •      Kempingový varič – ideálne plynový
  •     Cestovný gril
  •     Hrniec/panvica
  •     Taniere + príbory
  •     Doska na krájanie potravín
  •     Naberačka + varecha
  •     Nôž + otvárač
  •     Cestovná rýchlovarná kanvica
  •     Termoska
  •     Autochladnička
  •     Vak na prenášanie vody + 2 hubky + jar na riad + utierky

Ďalšou potrebnou výbavou je oblečenie a obuv, ktoré si však môžete pobaliť podľa vášho programu. Zoberte si však určite aj teplejšie oblečenie predovšetkým na večer, kedy je veľký teplotný rozdiel. Veľmi podstatná súčasť sú aj hygienické potreby a drogéria – zubná kefka, pasta, mydlo, šampón, deodorant, toaletný papier, hrebeň, papierové vreckovky, uteráky a vašu starostlivosť o pleť a vlasy. Podľa programu si potom môžete zobrať záujmové aktivity ako spoločenské hry, knihy, loptu, badminton a podobne.

Ako sa pripraviť na prvú takúto dovolenku?
Pokiaľ idete kempovať prvýkrát, vyberte si väčší kemping, ktorý vám bude pripadať bezpečnejší. Svoje vybavenie si doma vopred vyskúšajte, aby ste mali istotu, že všetko správne funguje a viete do obsluhovať. Dovolenku však treba do posledných detailov naplánovať, aby ste si boli istý, že všetko bude prebiehať v poriadku a že máte všetko potrebné vybavenie. Ak však počas cesty zistíte, že ste niečo zabudli, nemusíte panikáriť, pretože väčšinu vecí si môžete pohodlne dokúpiť.

Do plánovania by ste mali zahrnúť aj plánovanie jedla. Siahajte po jednoduchých receptoch a polotovaroch, aby ste boli schopní si uvariť aj viac dní po sebe. Nezabúdajte na bezpečnosť a keď opustíte stan alebo karavan tak ho vždy zavrite, aby ste nemali nepríjemných spoločníkov v podobe hmyzu.