Čo obnáša písanie bakalárskej práce?

Čo obnáša písanie bakalárskej práce?

Vianoce sú za rohom a aj ak sa netešíte na darčeky, či tradičné vianočné dobroty, určite sa tešíte aspoň na to, že nás čakajú dni voľna, pokoja a stretnutí s blízkymi. Hlavne na to voľno sa určite tešia všetci študenti.

Ak ste ešte nezačali, už to príliš neodkladajte

Ak však práve tento rok dokončujete prvý stupeň svojho vysokoškolského štúdia a ešte ste nezačali písať bakalársku prácu, môžete si cez Vianoce tiež oddýchnuť, ale počítajte s tým, že po sviatkoch bude najvyšší čas začať na bakalárke pracovať. Zaberie vám totižto rozhodne viac času ako seminárne práce, ktorých ste sa zatiaľ počas štúdia napísali už určite dostatok.

Či už obľubujete písanie prác, alebo nie, bez bakalárskej práce prvý stupeň vysokej školy nedokončíte. Vyzbrojte sa preto odbornými znalosťami, energiou a hlavne časom a ešte predtým, ako začnete písať, si prečítajte naše zhrnutie toho, čo vlastne písanie bakalárskej práce obnáša.

Aká dlhá má byť bakalárka a čo sa od vás očakáva?

Keď pedagóg zadá študentom napísanie nejakej seminárnej práce, vždy sa nájde niekto, kto sa ako prvé pýta na jej rozsah, ktorý je potrebné dodržať. Predpokladáme teda, že aj čo sa bakalárskej práce týka, vás na začiatok zaujíma rozsah. Ten sa zvyčajne odporúča v rozmedzí 30 – 40 normostrán.

Nemusíte sa však báť, že by ste museli vo svojej bakalárskej práci prísť s nejakými novými, či objavnými výstupmi. To sa od vás neočakáva. Rozhodne by ste však mali preukázať dobrý prehľad o danej téme. To znamená, že musíte ovládať danú terminológiu a mať naštudovanú súvisiacu odbornú literatúru.

Hodnotiť sa okrem samotného obsahu, či napríklad práce s literatúrou bude aj metodológia práce, zvládnutie vedeckých postupov indukcie a dedukcie, analýzy a syntézy, komparatívnej analýzy a podobne. A v neposlednom rade si dajte záležať aj na formálnej a jazykovej stránke práce.