DENNÍK RELAX - Wimbledon medzi výstavami pozná svojich šampiónov. Kto sa stal majstrom vín?

Wimbledon medzi výstavami pozná svojich šampiónov. Kto sa stal majstrom vín?

V najstaršej vinárskej súťaži v Českej republike súperilo 770 vín nielen z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska, ale aj z Austrálie a Chile

Valtické vínne trhy sa tento rok pripravujú na svoj 52. ročník. Už 10. a 11. mája sa otvoria dvere aj pre verejnosť a návštevníci budú môcť ochutnať šampiónov spomedzi bielych, červených a ružových vín, ale aj sektov, ktorých dnes vybrala tzv. superkomisia v centre Excelence vo Valticiach.
V tomto ročníku si ocenenie šampióna bielych vín odniesol Ryzlik vlašský, Traditional line, Březí, Liščí Vrch, výber z hrozna 2017 z vinárstva Mikrosvín Mikulov, profesionálne uznanie v oblasti červených vín získalo Grand cuvée červené Svativavřinecké, Frankovka, neskorý zber 2017 z vinárstva Moravíno.
Šampiónom zahraničných vín sa stalo rakúske víno WV - DAC - Classic Grüner Veltliner, 2018 ExclusivWeine Woditschka.

"Nebudem hovoriť prečo, pretože určite sa degustátorům páčilo. Čo som sa pozeral, naše víno zvíťazilo jednoznačne, bodové hodnotenie bolo 1,45, takže väčšina degustátorov ho dávala na prvé miesta. Ale nikdy sa nám na valtických vínnych trhoch žiadne ocenenie získať nepodarilo, tak sme naozaj veľmi radi," povedal generálny riaditeľ Vinárstvo Mikrosvín Bořek Svoboda.
Wimbledon medzi výstavami, ako sa najstaršia vinárska súťaž tiež nazýva, každoročne priťahuje stovky vinárov, ktorí si chcú zmerať svoje sily a prihlásia do súťaže svoje vzorky vín a sektov. Celoštátnu výstavu vín s medzinárodnou účasťou organizujú Valtické vínne trhy v spolupráci so Strednou vinárskou školou vo Valticiach.

Súťaž je pod patronátom Národného vinárskeho centra, ktoré dohliada na objektivitu celej súťaže. „Každoročne pozývame tých najlepších hodnotiteľov a odborníkov na víno, aby v tzv. superkomisii anonymne vybrali absolútnych šampiónov,“ uviedol predseda Valtických vínnych trhov Marek Šťastný.

Do najstaršej vinárskej súťaže sa tento rok prihlásilo 770 vzoriek od 125 vinárov z Moravy, Čiech, Slovenska, Rakúska, ale aj Chile a Austrálie. Z Českej republiky sa prihlásilo 81 vzoriek a zo Slovenska 9 vzoriek. Šampión Valtických vínnych trhov je medzi vinármi veľmi uznávaný, a tak je o túto súťaž veľký záujem.

Odborná komisia musí vždy zodpovedne zhodnotiť všetky prihlásené vína a vybrať tie najlepšie. Vína sa hodnotia pomocou stobodovej stupnice a všetky, ktoré prekročia hranicu 86 bodov získajú zlatú (eventuálne Veľkú zlatú) medailu. „Podľa pravidiel Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) nesmie počet medailí presiahnuť 30% z celkového počtu prihlásených vín,“ vysvetlil predseda Valtických vínnych trhov Marek Šťastný.

Superkomisia bola tradične pod vedením „skúseného vinárskeho matadora“ Jakuba Šebesty. V odbornej komisii zasadajú významné osobnosti ako Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Bořek Svoboda (Zámecké vinárstvo Bzenec), doc. Josef Balík (Mendlova univerzita).
"Šampióni sa vyberajú z víťazov odrôd v skupinách. Výber je veľmi zložitý, pretože hodnotíme tá najlepšie vína, výnimočná vína, ktoré sú nádherná," povedal predseda odbornej komisie Jakub Šebesta. "Rozstrel na šampiónov sa robí tým spôsobom, že je vypracovaná tabuľka, kde je 15 vzoriek vín a degustátor hodnotí číslami. Potom sa všetky čísla vloží do počítača a behom pár sekúnd poznáme výsledok," dodáva Šebesta.

Paralelne s odbornou komisiou zasadla komisia "dlhoročných milovníkov vína", kde sa absolútnym víťazom stalo vybrané víno Rizling vlašský, Traditional line, Březí, Liščí Vrch, výber z hrozna 2017 z vinárstva Mikrosvín Mikulov a získalo pohár prof. Krause.

V dňoch 10. a 11. mája v priestoroch zámockej jazdiarne Valtického zámku bude mať možnosť ochutnať všetky hodnotené vína aj verejnosť. Účastníci ochutnávky sa môžu tešiť aj na pokus o prekonanie rekordu v hromadnom priťuknutí medailovým vínom. "Návštevníci sa môžu tešiť na skvelé vína, ucelené kolekcie a predstavenie nového ročníka 2018," povedal predseda valtických vínnych trhov Marek Šťastný. Návštevníci môžu tiež navštíviť prednášku "Víno a zdravie" najväčší žijúci legendy prof. Milana Šamánka.

Tento sviatok vína a najstaršiu vinársku prehliadku sprevádza aj kultúrny program, ktorý spoločne organizujú spoločnosť Valtické vínne trhy a zámok Valtice. Wimbledon medzi výstavami každoročne navštívia tisíce návštevníkov.


Udeľované ocenenia:

Šampión - biele vína

Šampión - červené vína

Šampión - zahraničné vína

Pohár ministra poľnohospodárstva ČR za najúspešnejšiu kolekciu vín

Pohár hejtmana Juhomoravského kraja za najvyššie hodnotené víno od výrobcu z Juhomoravského kraja

Pohár Vinárskej únie ČR za najvyššie ohodnotené víno člena únie

Pohár starostu mesta Valtice za najvyššie ohodnotené staršie víno

Pohár Agrárnej komory ČR za najvyššie ohodnotené známkové víno

Pohár starostu mesta Břeclav za najvyššie ohodnotené šumivé víno

Pohár rektora Mendlovej univerzity v Brne za najvyššie ohodnotené ružové víno

Pohár Strednej vinárskej školy za najvyššie ohodnotené prírodné sladké víno

Pohár Profesora Viléma Krausa za najvyššie ohodnotené víno odbornou verejnosťou


Krátke ohliadnutie za históriou VVT

Prvé vínne trhy vo Valticiach sa konali v roku 1858. Z tej doby sa totiž zachovala správa, že Okresný hospodársky spolok vo Valticiach pod patronátom kniežaťa Jána II. z Lichtenštajnska usporiadal ďalšiu poľnohospodársku výstavu v zámockej jazdiarni. Súčasťou tejto výstavy bola tiež prezentácia dvoch tisíc vín z Valtíc a okolitých vinárskych obcí. V roku 1902 sa o valtických vínnych trhoch už hovorí ako o jednej z najvýznamnejších výstav vín vtedajšieho Rakúska-Uhorska. Pomenovanie „trhy“ naznačuje, že vtedy skutočne išlo o trhy v pravom zmysle slova. Konali sa ale za účelom obchodovania.
 
Počas prvej republiky už vínne trhy okrem obchodovania plnili aj zábavnú funkciu, ich neoddeliteľnou súčasťou sa totiž stal kultúrny program. V tej dobe sa vínne trhy konali pravidelne v januári a trvali tri dni s tým, že posledný deň bol venovaný odborným referátom popredných vinárskych odborníkov.

Od roku 1937 sa vínne trhy kvôli vtedajšej politickej situácii nekonali.

Počas druhej svetovej vojny vinárstvo prechádzalo veľkou krízou spojenou s okupáciou a zmenami vlastníkov, čo sa odrazilo aj na trhu s vínom.

V roku 1948 sa valtickí vinári rozhodli usporiadať valtické vinobranie, ktoré sa neskôr stalo tradíciou. Pokus o obnovenie vínnych trhov však na seba nechal čakať ešte ďalších 18 rokov. V roku 1966 bola zorganizovaná ochutnávka vín v miestnej kinosále. Na jar nasledujúci rok sa na rovnakom mieste konala prehliadka vín s názvom Valtické vínne trhy. O rok neskôr sa trhy presunuli do zámockej jazdiarne. Okrem miestnych sa tohto podujatia zúčastnili aj producenti vín z ostatných vinárskych oblastí.

Od tej doby sa Valtické vínne trhy stali relatívne samostatnou organizačnou jednotkou začlenenou do spoločenskej organizácie s vlastným účtom a právnou subjektivitou. V tej dobe už boli ekonomicky stabilné a zabezpečovali tak neoficiálne celoštátnu prehliadku tržného sortimentu vín vyrábaných v Československu. Počet vystavovateľov bol už tradične 80 až 87 a počet vzoriek sa pohyboval v rozmedzí 400 až 500. Návštevnosť dosahovala až sedem tisíc záujemcov.

V roku 1992 vznikla spoločnosť Valtické vínne trhy, ktorá nadviazala na predchádzajúce ročníky a vrátila jednej z najstarších vinárskych súťaží v Európe prestíž. Takto vzniklo aj prirovnanie – Wimbledon medzi výstavami.