DENNÍK RELAX - Šesťdesiatka v znamení pestrosti. Obľúbená postavička podáva správu o lepšom svete

Šesťdesiatka v znamení pestrosti. Obľúbená postavička podáva správu o lepšom svete

Tento rok oslávi okrúhle narodeniny dievčina, ktorá akoby s pribúdajúcimi rokmi nestarla. Ale rozhodne sa nedá povedať, že by zostávala v priebehu dekád úplne bezo zmeny. Vystriedala množstvo účesov, odtieňov vlasov, niekoľko farieb pleti aj záplavu kostýmov a outfitov. Ani v profesionálnom živote sa vôbec nedržala pri zemi, jej kariéra naberala každú  chvíľu iný smer. Počas svojho pestrého života vystriedala viac ako 200 povolaní. Reč je pochopiteľne o bábike Barbie, ktorá 9. marca oslávi 60 rokov svojej existencie. V tento deň sa uskutoční oslava aj na televíznej stanici Minimax, ktorá odštartuje celý mesiac s tými najlepšími filmami a seriálmi pre všetky fanúšičky kultovej bábiky Barbie. #barbieday


Úspešná hneď od začiatku

Barbie nebola nikdy hračkou, ktorá by ako odhodený kus plastu po chvíli skončila v kúte. Naopak, stala sa veľmi žiadanou. Už v roku 1959, v ktorom sa Barbie predstavila svetu, sa v Amerike predalo neuveriteľných 350 000 bábik. Jedným z dôvodov úspešného štartu bolo posolstvo, ktoré sa s bábikou spája od prvého roku. Nabáda k nezávislosti a plneniu vlastných snov. Myšlienku, že dievčatá môžu samostatne myslieť aj jednať, dala obľúbenej bábike do vienka jej tvorkyňa Ruth Handler. Z dnešného pohľadu sa to možno nezdá, ale v päťdesiatych rokoch to bol značne provokatívny prístup.


Väčšia ochota počúvať

V priebehu rokov sa Barbie vyvíjala tak, aby lepšie reflektovala svet, v ktorom dievčatá skutočne žijú. Dôležitý zlom nastal v roku 2016. Spoločnosť Mattel zareagovala na výhrady kritikov, ktoré sa týkali nereálnych proporcií bábiky. Na svoju výšku až príliš chudá Barbie vysielala správu, ktorá v 21. storočí neladila so zdravším prístupom k vlastnému telu. Preto prišli na svet bábiky rôznych postáv, medzi nimi aj jedna s aspoň trochu plnšími tvarmi. Zmenu vyvolala väčšia ochota počúvať rodičov, ktorí stále viac premýšľajú nad výchovou svojich ratolestí. Dôkazom pokračovania v modernom prístupe je v sezóne 2019 Barbie na vozíku či bábika s odnímateľnou protézou.

Nové tváre

Bábika Barbie chce inšpirovať malé dievčatká k veľkým veciam. Preto si na pomoc v priebehu rokov prizvala silné osobnosti. Vznikali tak bábiky Marilyn Monroe, Heidi Klum alebo Elizabeth Taylor. Okrem slávnych osobností z oblasti filmu či módy sa svetu predstavili aj bábiky, ktoré reprezentujú úspešné ženy aj v iných odvetviach. Svoji podobu preto získala maliarka Frida Kahlo, matematička Katherine Johnson či boxerka Nicola Adams. Nové bábiky vznikajú s mimoriadnou  starostlivosťou, preto počty fanúšikov Barbie po celom svete neustále rastú a pribúdajú aj oddaní zberatelia.


Príbehy bábiky Barbie

S kultovou bábikou sa jej priaznivci už dávno nestretávajú iba na pultoch obchodov, po roku 2000 vzniklo množstvo filmov a televíznych seriálov. Slovenskí diváci môžu s obľúbenou hrdinkou prežívať jej dobrodružstvá na televíznej stanici Minimax. Hlavné posolstvo, ktoré moderná Barbie z televíznych obrazoviek šíri, je dôležitosť vnútornej krásy a možnosť splnenia vlastných snov. Do roku 2020 by sa Barbie mala navyše dočkať aj hraného filmu a zažiariť tak na striebornom plátne. Uchádzačiek o rolu kultovej blondíny sa vystriedalo viac, voľba nakoniec padla na herečku Margot Robbie.
Príbeh bábiky Barbie tak po šesťdesiatke rozhodne nekončí.


Príležitosť zoznámiť sa s dobrodružstvami bábiky Barbie budete mať 9. marca popoludní v animovanom seriáli, ktorý vás prevedie jej novým domom snov a predstaví vám aj jej početnú rodinu a kamarátov.

Barbie DreamHouse Adventures sledujte
od 9. 3. na stanici Minimax.