DENNÍK RELAX - ROZPRÁVKOVÉ VINÁRSTVO TERRA PARNA SKRÝVA NEOBYČAJNÉ PRÍBEHY

ROZPRÁVKOVÉ VINÁRSTVO TERRA PARNA SKRÝVA NEOBYČAJNÉ PRÍBEHY

Rodinné vinárstvo Terra Parna je obklopené úhľadnými radmi vínnej révy, ktorým dominuje pôvabná vežička na kopci. Srdcom vinohradov je však moderná budova vinárstva dokonale vsadená do tohto čarovného prostredia. Nič z tohto by nevzniklo nebyť ťažkej práce rodiny Zvolenských, ktorej najmladšou nádejou na žiarivú vinársku budúcnosť je dcéra majiteľa, Ivanka.

Slnečné vinohrady Malých Karpát boli predurčené na pestovanie viniča. Nejeden umelec sa nechal uniesť ich romantickou atmosférou. Patril k nim aj František Hečko, autor slávneho slovenského románu Červené víno. Určite ho pri písaní inšpirovala aj tunajšia odroda Modrého Portugalu, ktorá má v Suchej nad Parnou silnú tradíciu. Bol aj toto jeden z dôvodov, prečo sa Ivanka Zvolenská rozhodla pokračovať v rodinnom remesle a stať sa vinárkou? Alebo ju k tomu viedli hlavne rodičia?

„Môjmu rozhodnutiu študovať vinárstvo predchádzalo veľa dlhých večerných rozhovorov s rodičmi, ktorí to videli ako najlepšiu cestu. Ja som, priznám sa, nadšená nebola, keďže som dovtedy vinicu poznala len od motyky. Ťahalo ma to skôr marketingovou cestou, tá je však myslím skôr o talente ako o škole, preto som si povedala, že rodičia majú vždy pravdu a poslúchla. Hneď prvý semester sa mi škola zapáčila a každým ročníkom sa mi obor páčil viac a viac. Teraz, po pár rokoch v Terra Parna, si môj život neviem inak ani predstaviť,“ vysvetľuje Ivanka.

Súčasťou vinohradníctva je každodenná tvrdá práca, ktorá musí byť vykonávaná s láskou a trpezlivosťou. Pre rodinu Zvolenských je najvyšším zákonom kvalita vína. Ste vždy s výsledkom vašej práce spokojní?

„Byť spokojný so svojím vínom je, myslím si, niečo ako byť spokojný so svojím dieťaťom. Raz ste potešený tým, čo svah urodil a raz menej. No aj to víno dozrieva. Napadá mi príklad s Modrým Portugalom, ročník 2010. V lete vtedy veľa pršalo a povedzme, že nebol taký, na aký sme boli doma zvyknutí. Boli sme z toho nervózni, nakoniec však vyhral titul Champion súťaže Portugieser du Monde, čo je súťaž Modrých Portugalov v maďarskom Pécsi, v oblasti Vilányi, ktorá je známa najväčšou výsadbou tejto odrody. Čo však bolo ešte dôležitejšie, chutil ľuďom. Rozmanitosť našich vín tkvie práve v rozdieloch jednotlivých ročníkov. Ak však s vínom nie sme spokojní, aj keď by si 99,5% zákazníkov ani nevšimlo vadu, končí víno v pálenici,“ hodnotí mladá nádejná vinárka.

Vinárska mágia je značne aj o experimentovaní. Vo vinárstve Terra Parna napríklad vyskúšali vytvoriť z odrody Modrého Portugalu, z ktorej sa tradične vyrába červené víno, aj jeho biely variant. Ako tento nápad vznikol?
„Na tomto svete už bolo všetko vymyslené, takže sme sa len nechali inšpirovať. Vo francúzskej Champagni je to bežná metóda a keďže Modrý Portugal tvorí najväčší podiel výsadby našich viníc, máme pri ňom priestor na viacero variácií. Výsledkom tohto „experimentu“ bolo ľahké a svieže víno,“ dodáva Ivanka.

S príbehom tohto rodinného vinárstva, rovnako ako aj s Ivankou, sa budete môcť zoznámiť počas júna, konkrétne v rámci víkendov 8. a 9. júna, 15. a 16. júna a 29. júna vždy od 18.00 h. do 22.00 h. Spoznajte s rodinou Zvolenských tajomstvá výroby ich lahodných vín a ochutnajte to najlepšie z ich pivníc. Zoberte svojich priateľov, rodinu alebo kolegov a premeňte svoj bežný deň na zážitok!

Viac informácií nájdete na stránke http://bit.ly/OtvoreneVinarstvaSpribehom .

Zdroj foto: Trnava Tourism