Pád železnej opony zmenil pomery aj módne trendy vo východnej Európe

Pád železnej opony zmenil pomery aj módne trendy vo východnej Európe

V dobe železnej opony boli hranice hermeticky uzavreté, a to nielen pre fyzický pohyb, ale aj čo sa týka dovozu vecí a módnych trendov. Ponuka obchodov aj materiálov bola veľmi obmedzená. Ženy a dievčatá si preto najčastejšie šili oblečenie samé doma, tie šťastnejšie sa mohli inšpirovať aspoň západným časopisom Burda. Po revolúcii došlo k veľkej úľave, ktorá sa týkala nielen politických, ale i módnych otázok. Čo predtým nebolo možné, zrazu áno. A práve týmto trendom sa bude venovať časť dokumentárneho seriálu Vtedy na východe s Emirom Kusturicom: Móda, ktorý vysiela televízna stanica Spektrum vo štvrtok 6. decembra.

Doba fádnosti a uniformity

Kto mal za socializmu džínsy, bol pán. Po tomto nedostatkovom tovare túžil snáď každý, preto neprekvapuje, že vznikali ich najrôznejšie napodobeniny – kto by nepoznal „plesniváky“! Doba socializmu v strednej a východnej Európe bola dobou fádnosti, uniformity a šedi. Elegancia alebo noblesa boli veľmi silno potláčané a všetci ľudia sa obliekali v podstate rovnako. V móde kraľovali prepínacie šaty, zástery, vesty, svetre a roláky. K určitému posunu došlo v 80. rokoch, keď sa do módy dostali neónové farby, zvieracie vzory, „mrkváče“ s vysokým pásom a všadeprítomné vypchávky.

Po páde železnej opony sa zmenila aj móda. Boli dostupné lepšie materiály, preberali sa vzory zo Západu a zo Spojených štátov. Občas však došlo aj k zmiešaniu pozostatkov trendov socializmu a kapitalizmu. Populárne boli vysoko vytiahnuté biele ponožky v mokasínach, farebné saká väčších konfekčných veľkostí, havajské košele, množstvo vreciek a topánky na platforme.

Tetovaný človek? Delikvent!

Tetovanie aj piercing boli za socializmu vnímané ako poznávací znak delikventa a aj preto boli mimoriadne potláčané. Bolo to niečo neprípustné a systémom prezentované ako typické pre väzňov, prostitútky a ľudí na okraji spoločnosti. Porevolučná slobodna doba však otvorila dvere subkultúram a tetovanie, piercing, ale aj alternatívna móda a účesy sa mohli začať vyvíjať. Spoločnosť zmenila svoje vnímanie a v 90. rokoch tak začali vznikať rôzne tetovacie a alternatívne salóny.


Umelej kráse dvere otvorené

Po páde železnej opony došlo tiež k uvoľneniu pomerov v oblasti plastických operácií, ktoré boli dovtedy veľmi pozorne stráženým tajomstvom. Začali vznikať súkromné plastické kliniky, viac či menej odborné, a ženám túžiacim po dokonalej kráse sa tak začal plniť sen. Začali sa objavovať aj ženy, bažiace po výraznejších zmenách a konkrétnych štylizáciách. Tato éra zasiahla celú východnú Európu. Napríklad v Rusku sa Tatjana Tuzova nechala štylizovať do podoby Barbie, množstvom plastických operácií si dvere do svetového showbiznisu chceli otvoriť aj Alexander a Irina Špak. Aj ich príbehom sa venuje dokumentárny seriál Vtedy na východe, ktorý 6. decembra o 22:00 hod. odvysiela televízna stanica Spektrum.

Čas nadýchnuť sa

Po páde železnej opony sa ľuďom otvorili dvere do sveta. Inšpirácia prichádzala zo všetkých strán, najmä z televízie a módnych časopisov, spoločnosť bola tolerantná aj k predtým nemysliteľným javom.

Trailer k seriálu:

 


Pozor súťaž o 3 hracie sety od stanice SPEKTRUM!

Súťažná otázka: Ako sa volá ruská „živá bábika Barbie“?

Správna odpoveď: Tatiana Tuzová

Výhravajú: Andrea Gézeová zo Zamaroviec, Tomáš Agócs z Jablonca a Marián Beraxa z Hronca

Srdečne blahoželáme!