Bohovia museli byt šialení

Bohovia museli byt šialení

 

V minulom čísle sme sa venovali alkoholu ako droge. Dnes si vezmeme pod lupu nikotín. Indiánsky kmeň Hurónov v Severnej Amerike si zachoval mýtus o pôvode tabaku.
 
Hovorí, že kedysi dávno bol veľký hladomor a celá krajina sa stala neúrodnou. Po mnohých prosbách poslal Veľký Duch nahé dievča, a to uzdravilo zem a zachránilo ľudstvo. Dotkla sa pravou rukou a na mieste jej dotyku vyrástli zemiaky a zem sa stala úrodnou. Kde sa dotkla ľavou rukou, tam sa zem zazelenala a naplnila obilím. Potom sa dievča posadilo a do zvyšku zeme sa od jej miesta rozšíril tabak.
Sú dve možné interpretácie tejto legendy, a to že tabak bol dar pre myseľ a zemiaky a obilie pre žalúdok, alebo že tabak bol posolstvo (alebo kliatba) poukazuje, že dary od bohov nie sú zadarmo.
Nech už je pôvod akýkoľvek, tabak sa do príchodu Kolumbusa široko užíval v Severnej Amerike. V 16. storoči dvaja námorní kapitáni presvedčili troch Indiánov. Tí s nimi odišli do Londýna. Indiáni si na cestu zobrali malú zásobu tabaku na cestu. Niektorí námorníci ho okúsili, obľúbili si ho a čoskoro sa bez neho iba ťažko zaobišIi. Aby uspokojili svoje vlastné potreby, začali ho námorníci a objavitelia pestovať na poliach v Afrike okolo mysu Horn, v Európe a v Amerike. Magelanova posádka zanechala nejaké semienka na Filipínach a v ostatných pristavoch. Holanďania priniesli tabak Hotentotom a Portugalci ho rozširili v Polynézii. Kamkoľvek prišli námorníci, hľadali tabak a na začiatku 17. storočia sa z malých parcel tabaku stali rozľahlé plantáže po celom svete. Kdekoľvek vyrástol, začali ho ľudia  fajčiť, a tak sa rozširoval stále ďalej. Ako nákazlivá choroba sa fajčenie rozšírilo z niekoľkých plantáži na celú populáciu. Užívatelia tabaku čoskoro objavili to, čo Indiáni poznali už dlho: keď sa raz začne, je veľmi ťažké prestať.
Tabak sa nemusí fajčiť, môže sa žuvať alebo šnupať ako prášok. Žuvanie surových rastlín nebolo vhodné pre potešenie a úľavu, napriek tomu nie je známa látka, ktorá by bola primeranou náhradou. Ako sa tabak uvádzal do jednej krajiny za druhou, musel čeliť názorom o svojej nezdravosti a nemorálnosti. Pokusy o obmedzenie jeho uživania len zvýšili jeho hodnotu a uvalené clo len zvýšilo pašovanie. Napokon ekonomická stránka a zisk presvedčili svetových vládcov aj v takých krajinách, ako bola Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko,  Prusko a Spojené štáty. Tabak sa vďaka svojej vysokej hodnote používal ako platidlo. Ako sa vlády presviedčali o nebezpečenstve tabaku, dali dane a clá, aby trocha uľavili svojmu svedomiu, zatiaľ čo si tým zabezpečili multimiliónové prijmy. Tabak spolu s alkoholom mal za následok správanie, ktoré nebolo možné obmedziť ani zákonmi, ani daňami a ani pápežským nariadením.
Zavlečenie syfilisu do Nového Sveta belochmi bledne  v porovnaní s platením daní, smrťou a chorobami z tabaku po celom svete. Takto teda vykonali Indiáni svoju pomstu.

Lekárske využitie
 
Tabak sa používal v rôznych časoch na bolenie hlavy, astmu, bolenie uší, pracovné bolesti a dokonca aj rakoviny. Ani jeho účinky na správanie nezostali bez povšimnutia. Mnísi ho používali na potláčanie sexuálnych potrieb, ale filozof Kant sa na to pozeral ako na spôsob provokácie sexuálneho vzrušenia. Vedci študujúci účinky fajčenia cigariet odhalili, že prvotné tvrdenia o úžitku tabaku sú založené na platných pozorovaniach. Fajčenie je výhodný spôsob pre ľudí, ako regulovať svoje nálady a pocity, a má nejaký vplyv aj pri udržiavaní telesnej váhy. Nikotín, získaný počas fajčenia cigariet, má liečebné účinky, ale rozsah jeho škôd na tele by mal zabrániť jeho používaniu na liečebné účely. Tabak je veľmi výhodný ako prostriedok samoliečby. Je legálny, relatívne cenovo dostupný a ľahko dosiahnuteľný. Môže sa používať takmer všade. Množstvo (dávky) môže byť presne kontrolované a má aj výhodný systém podávania. Do krvi sa dostane za niekoľko sekúnd po vdýchnuti. V krvnom obehu má nikotín okamžitý účinok na nepokoj, stres a nudu. Štatistika hovori, že fajčiari môžu využivať nikotín na regulovanie svojich vlastných nálad a citových stavov.  Je zjavné, že účinky fajčenia sú veľmi rôzne, a tak jeho krátkodobý efekt môže byť užitočný. Počas dlhého času sa stáva fajčenie hazardom so zdravím a skracuje dĺžku života. Tým, že porozumieme výhodám fajčenia, môžeme pochopiť, prečo ľudia fajčia a ukáže sa, že odstránenie týchto výhod môže viesť k vedľajším účinkom, ktoré sa musia brať do úvahy, ak má byť liečenie zo závislosti účinné.
 
Závislosť na nikotíne
 
Nikotín sa stal dostupný, po procese zberu a spracovaní, za veľmi výhodných a efektívnych dávkovacích prostriedkoch; v cigarách, v cigaretách, v žuvacom tabaku a v šnupacom tabaku. Návykovosť na tabak sa prvý raz zaznamenala za čias sira Francisa Sacana v 16. storoči. Tabak bol dlho podozrievaný ako droga s veľkou možnosťou zneužitia a nikotin bol kritickou látkou. Polemika bola až donedávna dosť značná. Nikotín sa dostáva do mozgu oveľa lepšie vdychovaním než jedením. Dobre sa vstrebáva cez tenkú membránu úst a nosa a rovnako dobre sa vstrebáva aj zo žuvacieho alebo šnupacieho tabaku. Tak ako pri opiátoch (morfín a heroin) počiatočný nárast tolerancie vedie k  zvýšenému používaniu, ktoré potom zostáva stabilné dlhší čas. Vynechanie drogy na krátke obdobie má za následok nepokoj a zvýšenú potrebu drogy. Drogy sa často zneužívajú, ak nie je zaznamenaná žiadna fyzická závislosť. Napriek tomu je množstvo drog spojených s nepokojom a túžbou počas abstinencie a nikotín nie je výnimkou. Výsledky štúdie na človeku i na zvieratách ukazujú, že biologické účinky nikotínu sú vhodné na jeho použitie ako posilňovača. To neznamená, že sociálne a kultúrne faktory nie sú dôležité. V skutočnosti  to znamená, že účinky nikotínu z neho robia ideálnu drogu na zneužitie a získavanie návyku, najmä ak je takto široko dostupný. Výsledky intenzívnych štúdií viedli riaditeľa Národného inštitútu drogového zneužitia (NIDA) k potvrdeniu Senátu Spojených štátov a snemovne reprezentantov, že fajčenie cigariet (a všeobecné užívanie tabaku) je formou drogového zneužitia, pri ktorej sa fajčiar stane závislý na nikotíne.

Pôsobenie nikotínu na organizmus
 
Ak sa nikotín vdychuje do pľúc, prúd krvi v artériách ho zachytí a prenesie do mozgu počas desiatich sekúnd. U mužov i žien je rozšírenie chronických respiračných chorôb (bronchitída, astma a nepravidelné dýchanie) priamo závislé od úrovne fajčenia. Štatistiky potvrdzujú, že fajčenie môže pôsobiť na niektoré stránky ženskej sexuality. Fajčenie viac než pol škatuľky denne je spojené s vyšším výskytom neplodnosti a sterility. Nepravidelný menštruačný cyklus je častejšie medzi ženami-fajčiarkami. Ďalej je obmedzený počet plodných rokov a menopauza sa vyskytuje tiež skôr u žien, ktoré fajčia. Približne 130 tisíc ľudí umiera každý rok na rakovinu kvôli fajčeniu. Fajčenie je taktiež hlavnou príčinou rakoviny hrtana, úst a pažeráka. Je to prispievajúci činiteľ pri vzniku rakoviny mechúra, sliznice brušnej a obličiek. Fajčenie cigár a fajok je taktiež zahrnuté ako príčina rakoviny pľúc, úst a pažeráka.