TRNAVSKÉ ORGANOVÉ DNI OSLÁVIA 25. ROČNÍK S RENOMOVANÝMI UMELCAMI

Trnavské organy sa opäť rozozvučia skladbami od hudobných velikánov v rámci medzinárodného festivalu. Konať sa totiž budú Trnavské organové dni, ktoré oslavujú 25. výročie svojho vzniku.

Tento sa rok sa milovníci hudby môžu tešiť na 7 koncertov v rôznych kombináciách organa a iných hudobných nástrojov a ansámblov, na ktorom zaznejú skladby od obdobia baroka až po súčasnosť. Otvárací koncert sa bude konať v piatok 24. júla v Bazilike sv. Mikuláša. Na organe bude hrať Ilja Voellmy a s violončelom ho bude sprevádzať manželka Annina Voellmy. V nedeľu 26. júla sa svojou hrou predstaví slovenský organista Štefan Iľaš a spoluúčinkovať bude s ním súbor špecializujúci sa na starú hudbu Il Cuore Barocco.

„Je to pre nás výnimočný rok, keďže oslavujeme 25. výročie vzniku festivalu a zároveň stále platia obmedzenia. Veríme, že tohtoročný festival bude pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom, užijú si ho naplno a dokonale precítia hudbu a mohutnosť organu. Počas 25 rokov sme zorganizovali viac ako 150 koncertov, doviedli renomovaných umelcov, ako skladateľa skladateľ Petra Ebena, herca Mareka Ebena, organistov Oliviera Latryho, Daniela Rotha, Davida di Fioreho a ďalších, ale sa aj staráme o vzácne historické organy v Bazilike sv. Mikuláša. Vďaka tomu Trnava získala za zreštaurovanie najstaršieho organa v meste cenu ministra kultúry za rok 2012,“ hovorí Stanislav Šurin, zakladateľ medzinárodného festivalu a organista.

Počas jubilejného ročníka sa v auguste predstavia poľský organista Błażej Musialczyk s basistom Jakubom Gubkom, nemecký organista Johannes Skudlik, slovenský organista Stanislav Šurin so sopranistkou Zuzanou Šebestovou či Španiel Tomé Olives s Miešaným speváckym zborom Tirnavia, ktorý vedie zbormajster Michal Stahl. Záverečný koncert 30. augusta bude patriť Američanovi pôsobiacemu na Slovensku Davidovi di Fioremu a Cirkevno-hudobnému spolku pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave s dirigentom Danielom Ruzzierom.

Medzinárodný festival Trnavské organové dni bude pokračovať aj v septembri. V utorok 29. septembra bude otvorenie výstavy „Kráľovský hudobný nástroj v slobodnom kráľovskom meste“ v Štátnom archíve v Trnave, ktorá potrvá do konca tohto roka.

Program Trnavských organových dní:

Piatok, 24. júl, 20.00 h
ANNINA VOELLMY, (violončelo) / CH
ILJA VOELLMY, (organ) / RUS - CH

W. Byrd, S. Rachmaninov, A. Glazunov, E. Bloch, M. Bruch

Nedeľa, 26. júl, 20.00 h
ŠTEFAN IĽAŠ, (organ) / SK
IL COURE BAROCCO

TOMÁŠ KARDOŠ, (umelecký vedúci)
G. F. Händel, O. Messiaen, M. Kagel, J. F. Danrieu, S. Hvozdík/T. Hvozdíková

Nedeľa, 2. august, 20.00 h
BŁAŻEJ MUSIAŁCZYK, (organ) / PL

JAKUB GUBKA, (bas) / SK
L. Daquin, J. S. Bach, C. Franck, A. Guilmant, G. Bizet, A. Stradella, M. Surzyński

Nedeľa, 9. august, 20.00 h
JOHANNES SKUDLIK, (organ) / DE

J. S. Bach, W. A. Mozart, A. B. Bethorgan, C. Franck, F. Liszt

Nedeľa, 16. august, 20.00 h
STANISLAV ŠURIN, (organ) / SK
ZUZANA ŠEBESTOVÁ, (sop) / SK
J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, S. Šurin, P. Eben

Nedeľa, 23. august, 20.00 h
TOMÉ OLIVES, (organ) / ES

MIEŠANÝ SPEVÁCKY ZBOR TIRNAVIA / SK
MICHAL STAHL, (zbormajster)
R. Carnicer, W. A. Mozart, F. Schubert, J. S. Bach, G. Beliere, C. Franck, K. Jenkins, J. Rheinberger, T. Olives

Nedeľa, 30. august, 20.00 h
DAVI DI FIORE, (organ) / USA - SK

CIRKEVNO-HUDOBNÝ SPOLOK PRI BAZILIKE SV. MIKULÁŠA / SK
DANIELE RUZZIER, (dirigent) / IT - SK
C. Balbastre, V. Petrali, J. S. Bach, C. Franck, N. Rawsthorne, M. Schneider-Trnavský, M. E. Bossi


Zdroj foto:  Bachova spoločnosť

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Otváracie hodiny TIC nájdete na http://bit.ly/TuristickeInformacneCentrum

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!