Záväzok na cely život

Čo by mal človek vedieť ešte predtým, než si chce kúpiť psa? Pripútať si k sebe túto živú bytosť znamená záväzok na celý život zvieraťa. Akého si vybrať? Každé plemeno je vyšľachtené na určitý účel.

Predovšetkým - mať psa je nádherné, ale jeho pán by mu mal stačiť fyzicky i psychicky. Kedy si psa kúpiť? Určite až vtedy, keď o vývoji šteňaťa budeme niečo vedieť, keď ho budeme vedieť vychovávať.

Venovať psa dieťaťu ako darček? Pes nie je bábika alebo vláčik, ktorý môže dieťa považovať za svoj majetok a podľa toho s ním zaobchádzať. Na to je pes príliš citlivý tvor. Navyše sa každé šteňa musí naučiť, že ten veľký svet nie je stvorený preň, ale že sa do neho, s našou pomocou, musí zaradiť.

 Rodia sa vo svojom nenarušenom stave v prostredí malej rodinnej svorky. Keď sa naučí rozlišovať (ku koncu tretieho týždňa života), začne sa do jeho mimoriadne citlivého mozgu vtláčať „pachový obraz“ príslušníkov jeho druhu, a to na celý život. Ak sa v kritickej fáze rozvoja psieho mozgu (3. - 8. týždeň) neobjaví človek, tak zostane homo sapiens pre psa navždy cudzím a svojou veľkosťou aj nebezpečným tvorom. Optimálna chvíľa, kedy sa šteňa má dostať do rúk nového majiteľa je práve 8 týždňov. Najlepšie je obrátiť sa na chovateľov. Šteňa z ich rúk je sebavedomejšie a otvorenejšie novým podnetom, šteňa z veľkochovu je plachejšie a väčšinou sa vyraďuje z akéhokoľvek ďalšieho chovu.

Šteňatá sa prirodzene musia oveľa dôvernejšie než s vonkajším vzhľadom človeka oboznámiť s jeho pachom. Preto by šteňa nemalo zostávať príliš osamote, malo by cítiť blízkosť človeka. Čo však nevyžaduje ho nosiť, stále ho láskať či hladkať. Všetky zdravé šteniatka rady a často hryzú.

Neznamená to, že by boli „hryzavé“. Od začiatku kontaktu so šteňaťom mu musíme dať najavo, že síce počas hry smie chytať a pridržiavať naše prsty, ale len s potrebnou jemnosťou. Dospelý pes má 42 zubov predovšetkým na trhanie, hryzenie, získavanie potravy, ale vie s nimi zaobchádzať aj veľmi jemne a opatrne. Šteňatá sú od prírody schopné ovládať silu tlaku svojich čeľustí a ani pri hre neprekročiť povolenú mieru.
Autor fotografie:www.freedigitalphotos.net, photo by dan