STAROSTLIVOSŤO STARŠIE PSY

 

Dĺžka veku psov podstatne závisí od plemena. Sú dva hlavné príznaky vysokého veku psov. Je to šedivenie srsti na hlave a strata hmotnosti.
 
Staršie psy strácajú hmotnosť hlavne v dôsledku porúch pečene a obličiek. Tento problém sprevádza narastajúci smäd a dobrá chuť do žrádla. Ak spozorujete u staršieho psa stratu hmotnosti, odporúča sa chodiť s ním v troj- až štvormesačných intervaloch na prehliadky k veterinárovi. Fyzické starnutie pomôže často spomaliť liečenie anabolickými steroidmi. Niekedy tento problém zapríčiňuje slabší priebeh leptospirózy. Ale tomu môžete predísť, ak bude pes pravidelne po celý život očkovaný. K starostlivosti o staršieho psa patrí i starostlivosť o chrup. Ak máte pochybnosti o zdravotnom stave zubov psa, zmieňte sa o tom veterinárovi pri niektorom bežnom vyšetrení. Čistenie zubov a časté umožňovanie žuvania rôznych predmetov v mladom veku zmenší tvorbu zubného kameňa. Staršie psy už väčšinou nie sú schopné hrýzť kosti, a preto je vhodné čistiť im zuby aspoň raz týždenne.
Ďalším problémom, ktorý často znepríjemňuje život starších psov, je strata sluchu a zraku. Tento proces sa dá spomaliť prispôsobením sa životnému štýlu staršieho psa. Zaobchádzajte so psom jemne, dbajte, aby ste ho neľakali hlučnými zvukmi.Ubezpečte sa, že váš pes vidí, keď idete zapnúť niektorý domáci elektrický spotrebič, napr. vysávač. Autom cúvajte opatrne.