Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

PUDLÍK - CANICHE

Pudlík je bystrý a ľahko sa dá vycvičiť. Preto tieto psy v minulosti používali na lov. Rady skákali do vody a strelcom prinášali ulovené kačice. Odtiaľ majú meno. Puddle totiž v angličtine znamená kaluž.
Hovorí sa, pudel je jedným z najstarších psích plemien na svete. S určitosťou to tvrdia predovšetkým obdivovatelia a chovatelia tohto plemena. Jeho pôvod však zatiaľ nie je známy, ani to, z ktorej časti sveta prišiel do Európy. Niektorí bádatelia dokonca usudzujú, že je to priamy potomok psa popoliskového, ktorý žil v blízkosti ľudí už v dobe bronzovej. Časť odborníkov si zasa myslí, že jeho pravlasťou je Ázia, iní dokazujú, že severná Afrika. Isté však je, že pudlom podobní psíkovia sú vytesaní už na antických reliéfoch na začiatku nášho letopočtu. Pudlovia sa objavujú aj v dielach gotických sochárov a na obrazoch známych majstrov z obdobia renesancie. Maľoval ich napríklad Albrecht Durer. Ich chov bol stále obľúbenejší. Veselý a inteligentný spoločník sprevádzal svojho pána na love aj do bitiek. Je dokonca známy prípad, keď v období tridsaťročnej vojny zahynul nemecký šľachtic aj so svojím verným pudlom. Vtedy však pudlíka považovali za loveckého psa.

Od 16. storočia už mali tzv. vodní španieli srsť upravenú podobným spôsobom, aký sa dnes povužíva u pudlíkov - predok tela s dlhou srsťou, zadná polovica vyholená alebo krátko vystrihaná. Viac než ozdobná to bola praktická úprava. Dlhá srsť na krku slúžila ako ochranný štít loveckých pudlov proti poraneniu. Museli to byť ostré psy, pretože v Anglicku s nimi lovili dokonca aj vydry. V 19. storočí bol pudel pravdepodobne najobľúbenejší pes. V Nemecku, Francúzsku a Anglicku sa choval v mestách i šľachtických sídlach mali ho radi chudobní i bohatí, umelci i komedianti. Pudla vlastnili aj Richard Wagner, L. van Beethoven, J. W. Goethe a ďalšie známe osobnosti.

Dnes sa pudlíci chovajú v štyroch veľkostiach. Najväčší, kráľovský pudel, býva vysoký  45 cm. Variabilnú môžu mať aj farbu srsti - čiernu, bielu, hnedú, aprikot a striebornú. To je však iba základ vzhľadu, pretože strih, účes alebo úprava srsti je pre pudlov rovnako dôležitá ako pre modelku účes. Pudlík je veľmi čulý a živý pes a svojou aktivitou a elánom donúti aj svojich majiteľov k tomu, aby boli aktívni. Je to izbový psík večne odpočívajúci na gauči, neustále pripravený zabávať sa poskakovať a provokovať okolie. Pudlíci sú si väčšinou  povahovo veľmi podobní hraví, veselí a niekedy možno aj trocha dotieraví. Sú to psí "šašovia", klauni i artisti. Hodia sa iba na chov v bytoch a svojmu pánovi sú verní. Aj u nás sa teší chov tohto plemena veľkému záujmu. 

Foto: www.flikr.com

From flashingf...
 


Autor fotografie:From flashingf...