Mami, kúpiš mi zvieratko?!

Mami, kúpiš mi zvieratko?!

 

Bože, poviete si, varí sa tejto otázky nikdy nezbavím?! Nuž, s poľutovaním vám musím oznámiť, že nie. Ak vás deti predsa len "zlomia" a vy sa zmierite s tým, že budete robiť upratovačku ešte i nemému tvorovi a zvyšok rodiny sa s ním bude len hrať, dobre si premyslite, čo si „na krk zavesíte". So srsťou, bez srsti, malé, veľké, hlučné, tiché, nočné, denné, možností je veľa.
 
Najmenej náročné, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je akvárium. Z akváriových rybičiek dostanete asi ťažko alergiu, nemusíte zbierať chumáče srsti ani "voňavé" prekvapenia na koberci. Pri realizácii akvárií platí, čím väčšie, tým lepšie. Minimálny objem akvária, ktorý sa odporúča je 60l. Zabudnite na okrúhle akvárium, ktoré je po stránke veľkosti a formy absolútne nevhodné.
 
Objem akvária si vypočítate jednoducho - výška krát šírka krát dĺžka. Rozmery násobte prepočítané na decimetre. Výsledná suma je objem vášho akvária. K technickému vybaveniu akvária ďalej potrebujete osvetlenie, externý alebo interný filter a ponorný ohrievač s termostatom. Na vnútorné zariadenie potrebujete kremičitý piesok, 4-5 mm štrku, rastlinky, kameň, koreň a samozrejme ryby. Akvárium položte na pevný vystužený nábytok alebo stojan tak , aby sa vám neprevrhlo, alebo aby vám do neho niečo nespadlo. Na akvárium položte vodováhu, aby ste sa uistili, že je rovno. V opačnom prípade bude na jednej strane vody viac ako na druhej. Na dno umytého akvária vysypte rovnomerne piesok, potom štrk. Pomalým prúdom začnite napúšťať vodou z vodovodu, ak máte akvárium naplnené do 1/3, vložte do akvária nejaký kameň, koreň a zasaďte rastlinky. Rastlinky saďte podľa toho aké veľké vyrastú, teda väčšie dozadu, menšie dopredu. Pri výbere rastlín zohľadňujte náročnosť a veľkosť rastlinky a pre ich zdravý rast nezabudnite zakúpiť prípravok na prihnojovanie. Po zasadení rastliniek doplňte vodu do plna (5 cm od vrchu), zapojte filter, ohrievač a osvetlenie. Ohrievač nastavte na teplotu 24°C - 26°C. Pre urýchlenie pridajte prípravok s nutrifikačnými baktériami a všetko spustite. Nutrifikačné baktérie sú baktérie, ktoré sa vytvoria po určitom čase v každom akváriu a zabezpečujú premenu NO2 na NO3.
 
Takto pripravené akvárium nechajte "bežať" 5 týždňov. Po tejto dobe je akvárium pripravené pre živých obyvateľov. Na začiatok je vhodné začať s tetrovitými rybami, nakoľko od niektorých ostatných rybiek s nedokonalým trávením, tieto vám vodu tak skoro nezašpinia od výkalov. K tetrám patrí Tetra neónová, Neonka červená, Neonka čierna, Tetra žiarivá. Vo všeobecnosti platí na 2l objemu akvária 1 rybička, samozrejme závisí to i od veľkosti samotnej ryby. V našom prípade je to teda 30 rybičiek.
 
Keď rybičky donesiete domov, najprv ich spolu so sáčkom ponorte do akvária, aby sa rybičky ukľudnili a aby sa voda v sáčku zohriala na rovnakú teplotu, aká je v akváriu. Zhruba po 15 minútach vpustite rybičky do akvária. Rybičky kŕmte dvakrát do dňa, najlepšie ráno a večer. Potrava môže byť živá, mrazená a granulovaná, vyberajte vždy podľa druhu rybičiek. Tieto druhy krmív je dôležité striedať. Často sa stáva, že vysypete do akvária priveľa potravy, čím sa voda zakalí a vy musíte zbytočne vymieňať vodu. Tu platí menej je niekedy viac. Do akvária sa pridáva toľko potravy, aby ju rybky do 5 minút zjedli. Čo sa týka údržby akvária - raz za 3 týždne odčerpajte 1/3 vody a doplňte čerstvou. Raz za mesiac vyčistite filter - vnútri filtra sa nachádza hubka, ktorú preperte v odčerpanej vode z akvária. Je dôležité prepierať filter v akváriovej vode, nakoľko nedôjde k zničeniu nutrifikačných baktérii. Po dodržaní týchto základných pravidiel zabezpečíte spokojnosť na oboch stranách. Po čase mi dáte za pravdu, že pohľad na tento malý svet, ktorý ste sami vytvorili, a ktorý viete ovplyvniť v akomkoľvek smere, stojí za to.
 
Agáta Galisová