JAZVEČÍKY

 

Hoci jazvečíka zlé jazyky nazývajú salámový pes, prejavuje sa ako smelý a odvážny tvor. Na poľovačkách, na ktoré je predurčený, prejavuje nesmiernu húževnatosť a vytrvalosť.
 
Po nemecky dachshund znamená jazvečí pes (nie jazvečí chrt), a hoci má dobrý čuch, skôr sa správa ako prirodzený teriér než poľovný pes. Rád zalezie pod zem a postaví sa zoči-voči králikom, líškam a pravdaže jazvecom. Rozlišuje sa deväť plemien jazvečíkov: hladkosrsté, dlhosrsté a drôtosrsté - vždy v strednej,  trpaslíčej a králičej veľkosti. Všetkých deväť plemien má rovnaké základné črty a líšia sa iba veľkosťou a farbou srsti.
Starodávne miniatúrne psíky, kaninchenteckely, vznikli krížením teriérov a pinčov s najmenšími a  najdrobnejšími jazvečíkmi. Všetky jazvečíky sú živé a inteligentné, ale niekedy dosť zlostné. Jazvečíky majú všetky farby. Biela je iba malá škvrnka na hrudi, kde môže byť aj súmerné grošované sfarbenie. Jazvečíky majú vynikajúci čuch a vraj až dva dni vydržia stopovať raneného divého kanca. Telo majú dlhé a svalnaté, viditeľne zdvihnuté nad zemou, aby umožňovalo voľný pohyb. Má krátku, rovnú, drsnú srsť. Výnimku tvorí srsť na očiach, na obočí, na čeľusti a na brade. Uši má pohyblivé, značne dlhé a vysoko nasadené, hlavu dlhú a zúženú s mierne klenutou lebkou, chvost mierne zakrútený, nadväzujúci na čiaru chrbtice.