Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Duševný vývoj

Duševné premeny nastupujú aj u psa vždy v určitom veku, ak ich nevyvolajú niektoré šokujúce zážitky (dopravná nehoda, inak spôsobené zranenie — napríklad zásah pri love a pod.).
Majiteľ môže spozorovať, že asi od piateho mesiaca sa šteňa začne od svojho pána akoby odťahovať. Nemusí ho to viesť k prílišnému znepokojeniu, pretože práve v tomto čase sa mladé psy pokúšajú osamostatňovať, preskúmavať miesto, kde žijú. V tomto veku vedenie svorky priberá mladých členov na lov. Odtiaľ pramení nepokoj zasahujúci aj naše čistokrvné psy.

Okolo deviateho mesiaca sa odohrávajú oveľa dôležitejšie zmeny a psy sa stávajú tvrdohlavé, vzpurné, správajú sa ako výrastkovia. To ale neznamená, že by sme mali z predchádzajúcej výchovy zľavovať, naopak - nesmieme povoliť. V desiatom mesiaci pes prichádza do tzv. tovarišských rokov, v prírode väčšinou opúšťa svojich učiteľov a vydáva sa do sveta na skusy.

Kľúčovou zmenou psy prechádzajú v osemnástom mesiaci. Ak sme sa nedopustili žiadnej rozhodujúcej chyby, duševné dozrievanie psa ani nemusíme rušivo zaznamenať. Pes totiž dospieva, stáva sa sebavedomejší a jeho spolupatričnosť s nami rastie.
Ak sme sa však nevystríhali niektorých zásadných chýb pri predchádzajúcej výchove, musíme si práve teraz uvedomiť, že pes sa usiluje zaujať pozíciu vodcu svorky a do nej chce zatriediť aj nás, ktorí sme predtým tak výrazne nestáli nad ním. Pritom vyžaduje bezpodmienečnú poslušnosť. Toto jeho správanie nemá nič spoločné s tým, že by bol zlý. On to s nami myslí stále dobre, on nás chce už ako dospelý iba chrániť. Ak sa nechceme stať podriadenými svojho psa, nezostáva nič iné, ten odovzdať takto sformovaného psa- vodcu do rúk inej, silnejšej ľudskej osobnosti. Väčšinou bývajú zle vychované najmä malé psy.

Pojem pätolízač označuje psov, ktoré sa vrhajú na kohokoľvek, vedené vrodenou zvedavosťou a záujmom kontaktovať ľudí, prijímajú od nich maškrty, nechávajú sa hladkať, čo odmeňujú až nežiaducou spontánnosťou. Správne vychovaný pes jedným pánom by mal cudzích ľudí vnímať ľahostajne, nemusí ich však akceptovať práve nepriateľsky.
Ešte jednu výraznejšiu zmenu možno v charaktere psa zistiť vo veku do troch rokov. Prejavuje sa nadobudnutou dôstojnosťou psa a pokojom.

 


Autor fotografie:From BecauseUA...