Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Darcovia krvi

Keby bol Bonnie človek, bol by až hrdina. Už štyrikrát totiž zachránil život. Bonnie je miešanec labradorského psa s ovčiarskym, a preto zatiaľ nedostal žiadne vyznamenanie, iba maškrty a poláskanie od svojej paničky Daniely.
Bonnie totiž obetoval svoju psiu krv na záchranu druhov, ktorí sa stali obeťami dopravných nehôd, alebo ju potrebovali pri operáciách. Transfúzia sa zakaždým vykonala na klinike pre drobné zvieratá v Hannoveri, kde jeho pani pracuje ako pomocníčka zverolekára. Raz mu zobrali dokonca štvrť litra krvi.

Psí život má totiž svoje výhody: Bonnieho krv pasuje rovnako dobre pekinskému palácovému pinčovi i obrovskej doge. Na rozdiel od ľudí, u ktorých sú problémy, či sa ich krvné skupiny budú znášať, psia krv je takmer bez problémov. Psy majú 8 druhov krvných skupín a väčšina z nich sa nevylučuje. Pozor treba dávať pri skupine 1 a 2, ktorá pri opakovanom prenášaní môže spôsobiť smrť.

Na klinickom pracovisku hannoverskej Vysokej školy veterinárskej majú pre všetky prípady dvanásťčlennú „rodinu\" psíkov vo výbehu ako živú krvnú banku. Každý štvrtok možno každému štvornožcovi odobrať až pol litra krvi. Pomocou stabilizátorov sa psia krv udrží v konzerve 6 týždňov.
Darcovia po odobratí musia piť veľa vody, aby si nahradili stratu tekutiny.

Pes môže stratiť až 40 % krvi bez následných zdravotných problémov. V porovnaní s ľuďmi majú psy viac hemoglobínu, na ktorý sa viaže kyslík.
Majú teda stabilnejší krvný obeh a strata krvi nemusí byť vždy dramatická. Transfúzia sa im robí len v krajnom prípade.
Autor fotografie:

Image: Grant Cochrane / FreeDigitalPhotos.net