Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Top 7 posilňovačov imunity z prírody, ktoré sa zídu aj počas korony

V posledných týždňoch sa na nás z každej strany valia informácie o tom, aké sú dôležité rúška, rozostupy a umývanie rúk, ak sa chceme vyhnúť nákaze koronavírusom.

Bohužiaľ, väčšina ľudí si neuvedomuje, že tieto tri odporúčania sú ako ochrana pred kovidom nedostatočné. Treba urobiť oveľa, oveľa viac – dlhodobo a systematicky posilňovať imunitný systém.

Kľúčovú úlohu v tomto smere zohráva zdravá, pestrá a vyvážená strava, ktorú je potrebné od neskorej jesene do jari obohatiť o suplementy v podobe vitamínu D, ďalej pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, kvalitný spánok a aj pozitívne myslenie, resp. antistresové aktivity. Okrem toho nám s posilnením imunity môžu pomôcť aj prírodní pomocníci. Tu je našich 7 tipov.

  • Echinacea

Echinacea sa podieľa na posilnení nešpecifického imunitného systému. Odporúča sa užívať v cykloch. To znamená, že ak si ju dávkujeme dennodenne po dobu maximálne 3 týždňov, potom je potrebná 4-týždňová prestávka. Môžeme si ňou pomôcť pri začínajúcom prechladnutí – akonáhle spozorujeme prvé symptómy prechladnutia, začneme s jej užívaním.

  • Baza čierna

Existujú štúdie, podľa ktorých podanie extraktu bazy počas prvých 48 hodín od objavenia príznakov, môže zmierniť priebeh a aj skrátiť čas trvania chrípky či nachladnutia. V obchodoch so zdravou výživou nájdete extrakty, šťavy i sušenú bazu na prípravu čaju. Extrakty z bazy čiernej sú zastúpené aj vo výživových doplnkoch na posilnenie imunity spolu s vitamínom C, D a zinkom.

  • Zázvor

Zázvor je preslávený svojou schopnosťou pomôcť v boji proti vírusom, baktériám i parazitom. S čerstvého koreňa si môžeme pripraviť čaj, avšak dá sa kúpiť aj sušený ďumbier. Samozrejme, je obľúbený aj vo forme doplnkov výživy.

  • Oreganový olej

Oreganový olej má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky. Aj pri jeho používaní by sme mali mať na mysli to, že sa môže užívať najdlhšie 10 dní a potom je potrebné urobiť si prestávku.

  • Včelí propolis

Aj včelí propolis je výbornou voľbou pre posilnenie imunitného systému. Ak si zaobstaráme sušený propolis, je nutné zmiešať ho s medom, inak ho naše telo nedokáže využiť. Obľúbený je aj vo forme doplnku výživy, teda v kapsulách.

  • Cesnak

Cesnak, najmä alicín a ďalšie prospešné zlúčeniny, majú schopnosť bojovať proti rôznym mikroorganizmom zodpovedným aj za vznik rozličných infekcií a prechladnutia. Podľa jednej zo štúdií jedna skupina dobrovoľníkov užívala doplnok stravy s obsahom cesnaku od novembra do februára, druhá dostávala placebo. U prvej skupiny bola preukázaná menšia pravdepodobnosť vzniku prechladnutia a ak sa tak aj stalo, uzdravili sa rýchlejšie ako druhá skupina s placebom.

  • Huba čaga

Huba čaga (ryšavec šikmý) má stimulačné účinky na imunitný systém a tiež má potenciálne antivírusové účinky. Na trhu je čaga dostupná v prášku, z ktorého sa dá pripraviť nápoj, alebo aj v doplnkoch výživy i v kombinácii s inými liečivými hubami či rakytníkom.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/choroba-prechladnutie-chr%C3%ADpka-4392151/