Pestovanie ananásu

Pestovanie ananásu

Zakorenený ananás z malej nádoby nepresádzame skôr ako listy nedorástli do dĺžky 30 - 50 cm. Keďže rastlina má slabo vyvinutú koreňovú sústavu, ktorá nerastie do hĺbky, ale do šírky, odporúčal by som rastlinu presadiť do plytkej a širokej nádoby. Zemina má byť ľahká, bohatá na humus. Rastlinu nedávame do vrecúška, ani ju nerosíme, aby nám nezostávala voda v ružici, lebo by nám zhnila.

Ananás je teplomilná rastlina. Rastie pri teplote 21 °C až 33 °C. Pod 20 °C má vegetačný kľud, čiže zimný spánok. Aj pri krátkodobom poklese teploty pod bod mrazu zamŕza. Teplota nad 35 °C zastaví rast rastliny a zhoršuje kvalitu plodov. Listy sčervenejú. Pri opätovnom poklese teploty listy opäť zozelenajú. Dospelá rastlina má asi 1 m dlhé kopijovité listy. Takúto rastlinu som dopestoval v lavóriku s rozmermi 25 x 25 x 10 cm. V tejto nádobe mi každoročne zakvitla a zarodila. Jedna rastlina mala jeden plod. Pri polievaní sa držíme zásady menej je viac. Rastlina je schopná prijať 7 % závlahovej vody (iné rastliny 0,5 %), preto ju polievame menej ako bežné kvety. Vyžaduje priame slnečné svetlo (cez okno). Nedostatok svetla sa prejaví rastom nadmerných listov a rastlina odmieta zakvitnúť a rodiť. Nesmie sa meniť jej stanovisko a nesmie sa ani otáčať na tom istom mieste. Môj ananás, na obrázku, rástol dva roky a na tretí rok zarodil. Plod kvitol odspodu nahor modrofialovými kvietkami. Zelený plod zmenil farbu tiež odspodu nahor na zlatožltú. Chuťovo bol oveľa lepší než kúpený ananás. Je to spôsobené tým, že rastlina v plode nerobí zásoby škrobu, z ktorého vzniká cukor a tým aj sladkosť plodu. U nás predávané plody sa zbierajú nedozreté, aby dozreli počas prepravy. Dozretím sa ich sladkosť nezvýši, lebo nemajú viac škrobu (cukru) iba ako zelený plod. Preto u nás predávané ananásy majú zníženú kvalitu a nemajú harmonickú chuť. Majú tiež vyšší obsah bromelinu, ktorý u niektorých ľudí spôsobuje podráždenie hrtana, alebo pôsobí ako preháňadlo. Primerané dávky bromelinu naopak veľmi blahodárne pôsobia na zažívací trakt.

V zimnom období, pri nedostatku svetla, vinou krátkych dní a dlhých nocí, potrebuje ananás vegetačný kľud. Robím to obmedzením polievania a počas vegetačného kľudu ho nehnojím. Ananás obyčajne hnojím umelými hnojivami so stopovými prvkami (Flóran, OSM... ). Rastlina znesie až týždeň bez vody. Stalo sa mi, že rastlina bola taká suchá, až sa jej scvrkávali listy. Číže na sucho nereagovala uschnutím a odpadnutím listov, ale ich scvrkávaním až zvráskavením. Po poliatí sa listy vrátili do pôvodného stavu. Rastlina nepochybne zažila šok, preto túto príhodu neberte ako pestovateľskú radu. Pri tmavohnedých škvrnách na listoch nám rastlina signalizuje premočenie alebo chorobu koreňov. Svetlohnedé škvrny bývajú pri postrekovaní alebo utieraní listov mokrou handrou pri suchom a slnečnom počasí. Je to tzv. popálenie rastliny. Pri namočení listov sa prieduchy v listoch otvoria a rastlina cez tieto prieduchy prijíma vodu. Ak voda z listov rýchlo uschne za slnečného a suchého počasia, listy nestihnú tak rýchlo zavrieť tieto prieduchy a odparia viac vody, ako do rastliny prichádza koreňmi. To spôsobí miestne vysušenie listov - suché fľaky. Pri dodržaní vyrovnanosti svetla, tepla a vody sa vám určite  podarí vypestovať ananás, ktorý opeľovať netreba, ale zato pri dozrievaní bude krásne voňať v celom byte.


PAVEL FILOVKIN