Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Kráľ lesa a jeho liečivá moc

 

Mnoho národov od nepamäti zasväcovalo dub svojim najvyšším bohom a cenilo si ho ako symbol sily a krásy. Títo „králi" sa dožívajú neraz aj tisíc rokov. Z množstva rozmanitých druhov sa u nás najčastejšie vyskytujú dub zimný a dub letný. Dorastajú do výšky 40-45 metrov. Dub letný má žalude v skupinkách po 2-3 na dlhých stopkách, zimný po 2-6, sú sedacie alebo krátkostopkaté.
Zber a sušenie:
Hladkú, nerozpraskanú kôru bez zvyškov dreva zberáme na jar (marec - apríl) z asi desaťročných konárov či kmeňov, avšak len so súhlasom majiteľa lesa a zo stromov na to určených. Na jeseň, v októbri až novembri, zbierame žalude, ktoré sušíme olúpané. Droga má trieslovinový pach a silne zvieravú chuť. Obsahuje triesloviny, flavónové farbivá, horčiny, živice, v žaluďoch mastné oleje, škroby a pod.
 
Účinky a využitie:
 
Vďaka vysokému obsahu trieslovín - do 20 percent (najvyššiemu zo všetkých rastlín) sa používa na zastavenie hnačky, pri ktorej neraz na zapálenej sliznici tenkého čreva dochádza k popraskaniu vlásočníc a následnému krvácaniu. Účinkom trieslovín sa vytvára jemná ochranná vrstva, pod ktorou sa sliznica rýchlejšie hojí. No táto vrstva sa po štyroch hodinách olupuje. Tomu je podriadené i dávkovanie. Liekopisy predpisujú ako jednotlivú dávku 1,5 g, čo je asi jedna kávová lyžička práškovitej dubovej kôry. Ak čaj pripravujeme len z drobno rozrezanej kôry, použijeme množstvo jednej polievkovej lyžice. Obe množstvá sú určené na 2 dl vody, v ktorej kôru varíme po dobu 15 minút. Spočiatku čaj pijeme každé štyri hodiny, po zlepšení stavu dávky znižujeme.
 
Vhodné je kôru kombinovať s liečivými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Efekt býva výraznejší. Do úvahy prichádzajú šalvia, repík, listy malín, černíc, žihľava a ľubovník bodkovaný.

Dubová kôra sa využíva aj pri vredových ochoreniach žalúdka, dvanástnika a hrubého čreva. Tu sa kombinuje s repíkom lekárskym, nechtíkom, ľubovníkom bodkovaným, medovkou a materinou dúškou. Zmes si pripravíme tak, že namiešame z každej rastlinky po 100 g, len z medovky 20 g a materinej dúšky polovičné množstvo. Denne sa odporúča piť čaj pripravený zo štyroch polievkových lyžíc zmesi, ktoré zalejeme 1/2 I vriacej vody, necháme 20 minút vylúhovať. Toto množstvo pijeme postupne počas celého dňa, najlepšie vtedy, keď predpokladáme, že v žalúdku nie je potrava. Dôležitá je počas liečby aj bezmäsitá diéta.

Pri mokvavých ekzémoch (v závislosti od veľkosti postihnutej plochy) pripravujeme z dubovej kôry buď obklady, alebo kúpele. Túto liečbu je vhodné spojiť aj s podávaním čajov a prírodných látok, ktoré liečia napr. alergické ekzémy, ako sú čaje zo žihľavy, rebríčka obyčajného a rumančeka pravého, či užívaním medu z okolia, v ktorom žijeme.

Pri silnom potení nôh, ale aj pri omrzlinách sú vhodné kúpele, pripravené z jednej až dvoch hrstí
dubovej kôry, ktorú varíme 20 minút v 2-3 litroch vody, potom precedíme. Kúpeľ má trvať približne 20 minút. Po kúpeli je vhodné ošetriť pokožku nôh masťou, najlepšie obsahujúcou výťažky rastlín bohatých na triesloviny, pri omrzlinách je vhodná ichtyolová masť.
 
Pri hemoroidoch - zlatých žilách sa dubová kôra využíva v podobe sedacích kúpeľov alebo obkladov. Vhodná je jej kombinácia s kvetom rumančeka, ľubovníka bodkovaného, orechovým listom a repíkom, z ktorých pripravíme zmes namiešaním rovnakých množstiev každej rastliny. Na prí-pravú kúpeľa je potrebné množstvo 10 polievkových lyžíc zmesi do 2-3 I vody, pričom ďalej postupujeme ako v predchádzajúcom prípade.
 
S vodnými výluhmi sa môžu ošetrovať popáleniny 1 (silné začervenanie) a 2 stupňa (pľuzgiere). Triesloviny urýchľujú proces ich hojenia. Nikdy však tento výluh nepoužívame pri popáleninách 3 stupňa, kde sú teplom poškodené už aj podkožné väzivá.

Pri zápaloch v ústnej dutine sa spolu so žihľavou, yzopom, šalviou a repíkom v pomere 1:1 využíva ako súčasť kloktadlových zmesí. Na prípravu potrebujeme množstvo 1 polievkovej lyžice zmesi, ktorú varíme 15 minút v 2 dl vody.
 
Listy sa používajú podobne ako kôra, s tým rozdielom, že majú slabší účinok, pretože obsahujú menšie množstvo trieslovín, čo však možno kompenzovať použitým množstvom.
 
Aj žalude, ktoré obsahujú vysoké percento výživných látok, (37 percent škrobu, 7,55 percenta bielkovín a 15 percent oleja, magnézium, vápnik), našli vo fytoterapii uplatnenie. Olúpané žalude nakrájame a postupne sušíme v nie príliš horúcej rúre, aby sme nezničili vysoký, až 10-percentný obsah trieslovín. Usušené rozomelieme na kávovom mlynčeku. Prášok pridávame do teplého mlieka, sladeného medom (podobne ako kakao), alebo množstvo 10 g prášku varíme 15 minút v 3/4 I vody. Po uvarení scedíme a pridáme pomarančovú šťavu. Tento nápoj je vhodný pre posilnenie slabých detí a chudých ľudí.

Dubienky - vznikajú po nabodnutí osy hrnčiarky do vegetačného vrcholu pupeňov. Na mieste vpichu sa netvorí normálny výhonok, ale chorobný guľovitý tvar. Dubienky obsahujú veľmi vysoké množstvo trieslovín. Jednopercentné vodné vývary sa používajú na ošetrenie ďasien.
V detstkom lekárstve sa žalude používajú pri liečbe mäknutia kostí, anémii, skrufulóze, nervozite a častejšom výskyte horúčkovitých ochorení.


 
Autor fotografie:

Image: FreeDigitalPhotos.net