WEBHOSTING

Diskový priestor na výkonnom počítači, ktorý je nepretržite pripojený vysokou rýchlosťou do siete internetu sa nazýva webhosting.
Aký je vlastne účel webhostingu? Už pri založení spoločnosti rozmýšľame nad mnohými vecami, ktoré majú naše podnikanie viesť k úspešnosti.

Jednou z týchto vecí je vlastná doména – www stránka, a práve kvôli umiestneniu jej potrebných súborov je potrebný webhosting. K počítaču zväčša potrebujeme aj kvalitnú tlačiareň s vhodnou náplňou do tlačiarne, v tomto prípade to však nie je nevyhnutnosť, ale ani prekážka. Tlačiareň s dobrou náplňou sa nám určite zíde. Keď umiestnime súbory na webhostingový server, budú prístupné širokej verejnosti cez internetové prehliadače.

Poznáme dva druhy webhostingu: freehosting a komerčný hosting.

Freehosting je zadarmo. Treba však rátať s obmedzeniami. Ich poskytovatelia vám dávajú často podmienku zverejňovať ich reklamu na vašich stránkach. Nie je ani zaručená stopercentná prístupnosť počas celého dňa. Medzi nevýhody freehostingu patria: minimálne poskytnuté služby, veľkosť poskytovaného priestoru pre vašu stránku často nie je postačujúca, môžete využiť len doménu tretej úrovne, častý výpadok serverov.

Komerčný hosting je platený. Poskytovaných služieb je ale oveľa viac, vyššia je aj rýchlosť, lepšia dostupnosť, nepretržité pripojenie a podobne. Zvyčajne dostávate aj možnosť využívania mailových služieb a podobne. Zadarmo môžete využiť doménu druhej úrovne. Zhrňme si teda výhody komerčného hostingu: doména druhej úrovne zadarmo, ceny komerčných hostingov sú dnes veľmi nízke, to znamená, že získate veľký priestor pre svoju stránku a maily za nízku sumu, široká ponuka poskytovaných služieb, stopercentná dostupnosť v priebehu celého dňa, poskytnutie dennej zálohy vašej stránky, takže sa o ňom oplatí uvažovať.