Grim Fandango

Originalita je niečo, čo dnes nájdeme iba veľmi ťažko. Podobne ako väčšina starších adventúr, je aj Grim Fandango od LucasArts skrz-naskrz iba logickou hrou, kde spájate veci a trápite si mozgové závity. Čím sa ale tento titul odlišuje tak diametrálne je rozhodne tým, ako je napísaný, nahovorený a kde sa nachádza.


Kedy ste naposledy boli v meste mŕtvych, kde vám chceli predať lístok na vlak, ktorý vás dostane preč z tejto diery? Kedy bolo možné, aby kostlivci formovali slová, fajčili a potili sa? Kedy ste sa naposledy smiali na vynikajúcom scenári, ktorý podtrhávajú výkony famóznych dablérov?


Je veľká pravda, že komediálne hry sa vyrábajú extrémne raritne. Hlavný problém s humorom je v tom, že opakovanie mu iba škodí, čo sa veľmi nehodí dnešným vývojárom. Preto je skvelé, keď máme možnosť obzrieť sa na časy, kedy hru mohli vytvoriť s myšlienkou, že hráčov pobavia.


Dnes už ospevovaný titul, ktorému sa na kostnatej hrudi pýši – jedna z najlepších adventúr, výherca nespočetných cien a miláčik kritikov, ako aj hráčov slávi už sedemnásť rokov. Keď ste ešte netancovali Grim Fandango, mali by ste to čím-skôr napraviť!