Hudobný nástroj vycvičí telo i ducha

Hudobný nástroj vycvičí telo i ducha

Výbornou cestou, ako si spestriť voľný čas a vypestovať si vytrvalosť, je začať hrať na niektorom hudobnom nástroji. S čím treba pri výbere vhodného hudobného nástroja počítať?

Hudobný nástroj vám odporučí pedagóg
Hoci sa vám páči konkrétny hudobný nástroj a už od detstva ste po ňom tajne hádzali očkom, keď ste šli okolo hudobnín, nie vždy stačí vaše nasadenie. Posledné slovo majú väčšinou aj tak skúsení pedagógovia, ktorí ucítia talent aj z kilometra. Najskôr prehodnotia váš vek a fyzickú zdatnosť. Pokiaľ sa im zdá, že nie ste dostatočne vyspelí alebo váš zdravotný stav bráni tomu, aby ste hrali stopercentne, pravdepodobne vás včas varujú a nájdu pre vás adekvátny kurz.

Napríklad k takej hre na trúbke určite potrebujete mať zdravé pľúca. Dychové nástroje, aj tie najmenšie a najjednoduchšie, to jednoducho vyžadujú. Ak by sa vám zapáčilo hranie na husliach, i tu je vhodné mať isté danosti pre hru. Ak nie hneď od začiatku, tak časom je určite dôležité mať aj fyzickú prípravu, pretože do hrania na hudobný nástroj, akým sú husle, zapájate takmer celé telo. Veľmi dôležité je mať vycvičenú pamäť, pretože v prípade koncertov alebo podujatí účastníci kurzu často vystupujú bez pomoci notového záznamu a v kolektíve.

Malí aj veľkí umelci
Pokiaľ hľadáte hudobný nástroj pre svoje dieťa, pokojne začnite už v útlom veku. Za najlepší vek, kedy začať s hudbou, sa považuje 5-6 rokov, pretože vtedy dieťa dokáže prijať veľké množstvo informácií a využiť ich v praxi. Samozrejme, tieto deti väčšinou skončia najprv v umeleckej prípravke. Hudobný kurz je najlepšie začať až vo veku okolo 8 rokov. Jednoduché hudobné nástroje pre malé deti i dospelákov- začiatočníkov nájdete aj v hudobninách Melody v Bratislave. Naučia vás vnímať rytmus, ale ich pomoc oceníte aj v prípade, ak sa na začiatok rozhodnete pre samoštúdium a s notami sa radšej spoznáte najskôr v súkromí. Zamestnanci hudobnín vám radi ochotne a odborne poradia pri výbere vhodného hudobného nástroja a vyzdvihnú jeho najväčšie prednosti.

Hra na hudobnom nástroji sa výrazne podieľa na intelektuálnom rozvoji človeka a tiež správnej motorike. Predpokladom k hre na akýkoľvek hudobný nástroj by mala byť predovšetkým slobodná vôľa adepta a podpora jeho okolia. Je dobré, ak natrafíte na takého pedagóga, ktorý vie pracovať aj s ľudskou psychikou a dokáže pri výuke vytvoriť vhodnú atmosféru. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek hudobný nástroj, nezabúdajte, že úspech sa dostaví iba vtedy, keď budete poctivo cvičiť, rozvíjať svoje danosti a pridŕžať sa pokynov vašich pedagógov.