Vlkolínec má novú aktivitu pre návštevníkov!

Vlkolínec má novú aktivitu pre návštevníkov!

 Vlkolínec- pamiatková rezervácia ľudovej architektúry UNESCO pre svojich návštevníkov neustále pripravuje novinky z oblasti etnografie, výtvarnej kultúry či ľudovej zábavy v duchu folklórnych stretnutí. Tentokrát je aktivita zameraná na všetkých, ktorí si chcú prehliadku Vlkolínca spestriť prostredníctvom orientačných tratí, ktoré pripravil Klub orientačných športov v Ružomberku.

Že ste o takom niečom ešte nepočuli? Nevadí. V prípade vášho záujmu sa všetko potrebné dozviete z letákov a zo samotných máp. V zahraničí nájdete takéto trate na turisticky zaujímavých miestach a v rôznych prímestských či rekreačných parkoch.
 
Realizátori myšlienky pripravili niekoľko tratí rozdelených podľa náročnosti. Jedná sa o značky v teréne, ktoré máte za úlohu nájsť pomocou mapy, ktorá bola vytvorená špeciálne na tento účel. Značky hľadáte v presne určenom poradí, podľa obtiažnosti trate, ktorú si sami vyberiete. Ďalej postupujete podľa inštrukcií na mape.
 
Trať môžete absolvovať spoločne s rodinou a využiť ju ako hru „na hľadanie“ na zabavenie vašich detí, alebo ju môžete využiť na pobavenie s priateľmi a zasúťažiť si,  kto z vás bude prvý v cieli.
Mapa Vlkolínca pre „hľadačov“ je mapa veľkej mierky 1: 4000, čo znamená, že 1cm na mape je 40m v skutočnosti. Preto táto mapa obsahuje omnoho viac detailov než bežné turistické mapy. Napríklad na nej nájdete vyznačenú hustotu porastov v lese je to od bielej až po výraznú zelenú, ale aj menšie objekty ako sú lavičky, krmelce, posedy, či studničky. Taktiež je na nej značený terén , napríklad rôzne hlinené, či skalnaté zrázy, ryhy, skaly a jamy.
Čo v prípade, že máte záujem prejsť niektorú z ponúknutých trás?
 
1. Najprv musíte získať mapu na jednom z distribučných miest (Penzión Sidorovo, Kassa pri vstupe do Vlkolínca, informačné centrá vo Vlkolínci a v Ružomberku).
 
2. Potom si pozrite mapu a zoznámte sa z mapovým kľúčom.
 
3. Vyberte si trať ktorú chcete prejsť. Je dobré, ak si so sebou vezmete aj kompas, alebo buzolu pre správne zorientovanie mapy na sever ( hlavne ak sa rozhodnete pre náročnejšie trate).
 
4. Keď nájdete prvé miesto so značkou skontrolujte si jej označenie, podľa mapy, ak je totožné môžete si opísať štvormiestny kód, ďalej pokračujte, až kým nenájdete všetky miesta vašej trate.
 
Pri hľadaní štvormiestnych kódov musíte mať neustále na pamäti, že sa nenachádzate v skanzene, ale v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry, v ktorej žijú stáli obyvatelia. Je preto dôležité dodržiavať ich súkromie a nehľadať kódy na súkromných pozemkoch.
Zdroj foto a viac informácií nájdete na www.rbk.orienteering.sk
 
KM