DENNÍK RELAX - SEPTEMBER V TRNAVE OVLÁDNE KULTÚRA: BLÍŽIA SA DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA

SEPTEMBER V TRNAVE OVLÁDNE KULTÚRA: BLÍŽIA SA DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA

Leto je za nami a niet lepšieho okamihu, kedy sa začať kultúrne dovzdelávať, ako teraz. Už 14. septembra sa začínajú Dni európskeho kultúrneho dedičstva, pri príležitosti ktorých si mesto Trnava prichystalo pre svojich návštevníkov množstvo atraktívnych aktivít.

Počas celého septembra budú mať všetci kultúry chtiví návštevníci Regiónu Trnava možnosť spoznať nielen históriu mesta a jeho okolia, ale aj objaviť nový pohľad na toto unikátne miesto. Zaručene sa to podarí aj vám, ak absolvujete niektorú z cyklu prednášok O Trnave vo veži. Ak sa v čase od 10. do 24. septembra vo vybraných termínoch o 17.00 h. dostavíte do Mestskej veže, dozviete sa o všetkých málo známych, ale o to pozoruhodnejších udalostiach a témach z histórie Trnavy.

Iný pohľad na mesto sa určite ponúka aj so sedla bicykla. Pridajte sa k architektovi Miroslavovi Beňákovi, ktorý si pre fanúšikov industriálnej Trnavy počas septembra pripravil dve komentované cykloprehliadky. Najprv sa s ním 15. septembra budete môcť vybrať po stopách nových mlynov v rámci prehliadky s názvom Ako melie moderna. O týždeň neskôr, teda v sobotu 22. septembra, vám zase predstaví diela významných architektov, ktorí sú považovaní za Architektonické esá Trnavy.

Unikátny zážitok čaká aj na milovníkov histórie v obrazoch. Už 12. septembra o 17.00 h. sa v Zrkadlovej sieni Divadla J. Palárika uskutoční krst novej knihy Simony Jurčovej s názvom Trnava – prechádzka v čase. Táto publikácia zameraná na vizuálne zmeny v meste okolo roku 1900 obsahuje vyše 500 fotografií Malého Ríma. Atmosféru večera podčiarkne hudobné vystúpenie Duo Live Guitars Pavla Opatovského a Laciho Jozefa Pagáča.

O deň neskôr, teda vo štvrtok 13. septembra o 17.00 h., v Katedrále sv. Jána Krstiteľa môžete byť súčasťou krstu knihy Mladšia fraknovská línia Esterházyovcov. Vďaka medzinárodnej spolupráci na knihe sa v nej dozviete aj to, čo sa o tomto významnom uhorskom šľachtickom rode doteraz nevedelo. Hudobný sprievod krstu zabezpečí Trnavské sláčikové trio.

V piatok 14. alebo v sobotu 15. septembra o 21.00 h. si určite nenechajte ujsť Nočnú prehliadku stredovekého západného krídla radnice. Sprievodcom bude Ferdinand Mak, ktorý pozná všetky zaujímavé tajomstvá a príbehy, aké sa v minulosti odohrali medzi trnavskými hradbami. Spolu s ním sa tak budete uprostred stredovekých väzníc a pivníc cítiť, akoby ste v tých temných dobách skutočne žili.

Pripravená je aj séria prehliadok v rámci Potuliek Malým Rímom. Okrem iného vám predstavia aj Trnavu na striebornom plátne, ale aj unikátny projekt Most z minulosti do budúcnosti: Nádvorie. Prehliadky začínajú vždy o 15.30 h. pred Mestskou vežou na Trojičnom námestí. Lístky na prehliadky si môžete zakúpiť v Turistickom informačnom centre – Región Trnava.

Podstatnou súčasťou života v Trnave je aj železnica, ktorá sa v meste začala budovať hlavne s rozvojom cukrovarníckej výroby. Už od roku 1873 však parné lokomotívy vozili do Trnavy okrem ľudí či spotrebného tovaru aj poštu. Práve mobilnú expozíciu vlakovej pošty a modelovej železnice si budete môcť pozrieť v historickom poštovom vozni 29. alebo 30. septembra na železničnej stanici v Trnave.


Dátum, čas a miesto konania
O Trnave vo veži
10. – 24. septembra vždy o 17.00 h. v Mestskej veži

11. 9. Ako si Trnava pripomenula 700. výročie získania výsad slobodného kráľovského mesta (Mgr. Veronika Pauková)
12. 9. Čo sa stalo v Trnave pred 200 rokmi alebo ako sa Trnavčania postavili proti zbúraniu Hornej a Dolnej brány (Mgr. Katarína Červeňová, PhD.)
17. 9. Športové a telocvičné spolky medzi vojnami (Mgr. Veronika Pauková)
19. 9. Trnava, stredoveké tehlové mesto, jediné na území Slovenska (Ing. arch. Jaroslava Žuffová)
 20. 9. Trnavské fotoateliéry (Simona Jurčová)
21. 9. Počiatky talianskej komunity v Trnave (PhDr. Radoslav Ragač, PhD.)
24. 9. Zaniknutý industriál Trnavy (Mgr. Miroslav Beňák)
27. 9. Slávnostné príchody ostrihomských arcibiskupov do Trnavy v 18. storočí (PhDr. Radoslav Ragač, PhD.)

Trnava očami architekta – Cykloprehliadky
Odchod vždy od Mestskej veže

15. 9. o 16.00 h. Ako melie moderna
22. 9. o 16.00 h. Architektonické esá Trnavy

Viac informácií a rezerváciu lístkov nájdete na: http://bit.ly/TrnavaOcamiArchitekta2018

Krsty kníh
12. 9. o 17.00 h. v Zrkadlovej sieni Divadla J. Palárika
            Trnava – prechádzka v čase: Simona Jurčová
13. 9. o 17.00 h. v Katedrále sv. Jána Krstiteľa
            Mladšia fraknovská línia Esterházyovcov

Noc vo väzení na radnici
14. a 15. 9. o 21.00 h. v západnom krídle radnice

Potulky Malým Rímom
Stretnutie je vždy o 15.30 h. pred Mestskou vežou

16. 9. HORÍ! Blížnemu na pomoc, ochrániť životy a majetok!
23. 9. Trnava na striebornom plátne
30. 9. Most z minulosti do budúcnosti: NÁDVORIE

Lístky v Turistickom informačnom centre – Región Trnava

Historický vozeň ŽSR
29. 9. od 10.00 h. do 20.00 h. na železničnej stanici
30. 9. od 10.00 h. do 14.00 h. na železničnej stanici

TRNAVA 1238 – 2018: ... Úspešný európsky príbeh (vedecká konferencia)
25. 9. o 13.00 h. a 26. 9. o 9.00 h. v aule Pazmáneum na Trnavskej univerzite


Zdroj foto: Trnava Tourism

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk, emailom info@trnavatourism.sk alebo priamo v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, so sídlom v Mestskej veži v Trnave.

Nájdete nás aj na Facebooku
 www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

Tešíme sa na vás v Regióne Trnava!