Miloš Janoška – organizátor turistiky a propagátor krás Slovenska

Miloš Janoška – organizátor turistiky a propagátor krás Slovenska

Mnohí nepoznajú jeho meno, no milovníci turistiky určite o ňom počuli. Miloš Janoška bol totiž nielen publicista, redaktor a vydavatel', ale tiež organizátor turistiky, propagátor krás Slovenska, ktorý aj založil časopis Krásy Slovenska. Aktuálne je to náš najstarší, vyše 100 rokov kontinuálne vychádzajúci slovenský časopis.

Kto bol Miloš Janoška?

Rodák z oravskej Jasenovej (narodil sa 27. januára 1884) pochádzal z rodiny evanjelického farára. Po skončení ľudovej školy v Jasenovej študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a na učiteľských ústavoch v Šoproni a Bielsku. Profesii pedagóga zostal verný až do odchodu do dôchodku v roku 1940.

Učiteľskú kariéru začal v Pivnici v Chorvátsku, pokračoval v Štrbe a po vzniku prvej Československej republiky prešiel do Liptovského Mikuláša, kde v rokoch 1919 až 1940 pôsobil ako školský inšpektor. Tu mal vhodné podmienky na to, aby sa popri profesii venoval svojej veľkej záľube – turistike.

Tá ho uchvátila už v detskom veku a sprevádzala celým životom. Nebol radovým turistom, ktorý robí turistiku len pre vlastné potešenie, ale práve naopak. Vždy mal tendenciu objavené krásy prírody posunúť aj iným ľuďom, priviesť ich k turistike a pre nich ju aj organizovať. Neuspokojil sa len s ústnym podaním a uvedomoval si, že účinnejšie je písané slovo a najlepšie tlačené periodikum, ktoré by bolo šírené po celom Slovensku.

Časopis Krásy Slovenska

V roku 1921 spolu s Matejom Sopkom a Pavlom Stachom založili časopis, ktorý ihneď zaujal. Sotva však mohli predpokladať (hlavne po ťažkostiach s financovaním, ktoré sa zakrátko dostavili), že časopis presiahne storočnú životnosť. Účel svojho snaženia však mali jasný – objavovať, propagovať a sprístupňovať krásy slovenskej prírody. Uvedomili si, že dôležitým prostriedkom na to je aj fotografia a darilo sa im hneď od začiatku získavať pre časopis kvalitných fotografov.

Miloš Janoška už od prvého ročníka v ňom uverejňoval aj svoje fotografie (posledné mu vyšli v roku 1954). Ilustroval nimi viaceré z vyše sedemdesiatky svojich článkov uverejnených v tomto časopise, ale aj príspevky iných autorov. Práve vyšla kniha Fotografia a Krásy Slovenska, v ktorej sa dozviete nielen o Milošovi Janoškovi, ale aj o ďalších fotografoch, ktorí fotili pre tento časopis. Krajinárski fotografi, dokumentaristi, výtvarníci, reportéri, ale aj turisti či horolezci.

Autor turistických sprievodcov

Janoška je autorom aj jedenástich turistických sprievodcov. Prvého z nich, Sprievodcu po Tatrách, spolu s dvomi turistickými mapami, vydal už v roku 1911. V prepracovanom vydaní vyšiel aj v roku 1923. Ďalšiu knižnú publikáciu Krásy Liptova, s podtitulom Sprievodca po Liptovsko‑oravských vrchoch, Liptovských holiach, čiastke Vysokých Tatier, po Nízkych Tatrách a po Veľkej Fatre vydal Miloš Janoška až po druhej svetovej vojne v roku 1947.

Ďalej nasledoval v roku 1952 turistický sprievodca Liptovský Mikuláš a okolie a po ňom v dvoch vydaniach, v spoluautorstve so Zdenkom Hochmuthom, Nízke Tatry: Liptovská časť. V roku 1957 vydal publikáciu Čertovica a okolie a potom, opäť so Zdenkom Hochmuthom, knižky Krásy Liptova – sprievodca po Liptovskej časti Chočského pohoria, Liptovských holí, Nízkych Tatier a Veľkej Fatry (1957) a Nízke Tatry (1958).

Vášnivý milovník prírody

Miloš Janoška nikdy nemal ambície stať sa významným fotografom alebo aspoň sa systematicky venovať fotografii. Ako vášnivý obdivovateľ a milovník prírody, funkcionár organizovanej turistiky a publicista sa však prirodzeným spôsobom dostal k fotografii. Ako vydavateľovi a redaktorovi ilustrovaného časopisu mu prislúchala aj úloha posudzovať, zvažovať a vyberať na uverejnenie fotografie rôznych autorov. Uplatňoval pri tom svoj cit pre krásu, zaujímavé pohľady do krajiny, koncepčné riešenie a konečný efekt záberu. Tieto vlastnosti a skúsenosti prenášal aj do svojich fotografií. Zaradil sa nimi medzi významných predstaviteľov slovenskej krajinárskej fotografie začiatku dvadsiatych rokov 20. storočia.
Viac si môžete prečítať a pozrieť v spomínanej knihe Fotografia a Krásy Slovenska.