DENNÍK RELAX - Exotika, za ktorou netreba cestovať za hranice

Exotika, za ktorou netreba cestovať za hranice

Ak sa vám nechce cestovať za oddychom do zahraničia, aj Slovensko ponúka kopec možností na príjemné relaxovanie aj aktívny oddych.

Hoci synonymom pre dovolenku je pre mnohých pobyt pri mori, aj v našich končinách sa dá zažiť veľa zaujímavého. Ak túžite po exotike, no nemáte prostriedky, čas alebo možnosť vybrať sa za oddychom za hranice, určite si vyberiete z menej obvyklých ponúk na trávenie voľného času. Pobyt na Slovensku navyše zaťaží vašu peňaženku menej a nemusíte cestovať tak ďaleko. Keď naozaj potrebujete vypnúť, pomôže aj predĺžený víkend – podstatné je zmeniť prostredie a zažiť niečo nové. 

Na Slovensku tento rok dovolenkovalo 34 percent opýtaných

Doma tento rok trávilo dovolenku až 34 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý sa uskutočnil na vzorke päťsto slovenských respondentov z aktívnej internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Viac ako polovica z opýtaných trávila dovolenku v niektorej z európskych krajín. Osem percent Slovákov navštívilo Česko a deväť percent opýtaných cestovalo na iný kontinent. Slováci dovolenkovali najčastejšie na strednom Slovensku, menej na východnom a najmenej na západe krajiny.

Okrem úspory času a financií patrí medzi výhody dovolenky na rodnej hrude napríklad jednoduchšia orientácia - nehrozí, že sa stratíte v zapadnutej dedinke bez znalosti miestneho jazyka a  široko-ďaleko nikoho, s kým by ste sa dohovorili napríklad po anglicky. Netreba ani vymieňať peniaze, skúmať dopravné predpisy a ďalšie nariadenia v iných krajinách či očkovať sa. Zároveň sa aj u nás ponúka celý rad menej obvyklých zážitkov, ktoré vám vynahradia ďaleké cesty.

  • Mŕtve more na Slovensku

Ak vám srdce piští po oddychu v slanej vode, zamierte na Liptov. V rezorte Gothal Liptovská Osada nájdete unikátnu aktivitu – floating. Jedinečný bazén so slanou vodou z Mŕtveho mora v komplexe Vodného sveta vás dostane. Voda s vysokou slanosťou má nadnášajúci efekt, ktorý funguje ako podporná liečba pri mnohých typoch ochorení, navodzuje dokonalý relax a uvoľnenie tela aj mysle. Vďaka tomuto beztiažovému stavu, počas odporúčaných 15 – 30 minút, zažijete absolútnu voľnosť a vaše telo a myseľ sa skvele uvoľnia. Okrem floatingu ponúka Gothal aj plavecký či relaxačný bazén, wellnes s fínskou a parnou saunou a sanáriom, bohato vybavené fitness centrum a ďalšie aktivity, a samozrejme krásnu prírodu okolitého Liptova.

  • Nový Zéland pri Piešťanoch

Ak sa vyberiete do dedinky Modrová pri Piešťanoch, zrazu sa ocitnete na Novom Zélande. Na miestnej zoofarme tu chovajú zvieratá dovezené z rôznych kútov sveta - búrske kozy z Afriky, ťavu dvojhrbú z Ázie, tasmánske klokany a pštrosy emu z Austrálie, škótsky horský dobytok z Európy, lamu krotkú z Južnej Ameriky či ovce Romney z Nového Zélandu. Pozrieť si môžete aj bizóna amerického alebo kravu s potomstvom, pochádzajúce zo stáda pod patronátom britskej kráľovnej. Všetky zvieratá sú chované vo voľnej prírode, každé si návštevníci môžu pohladiť či odfotiť sa s ním, prípadne ho nakŕmiť pripravenou potravou. Expozícia maorskej a novozélandskej kultúry zas doplní vedomosti zo života Novozélanďanov. Zároveň ste kúsok od lyžiarskeho strediska Bezovec a svetoznámych kúpeľov Piešťany.

  • Zubre v Poloninách

Národný park (NP) Poloniny je známy tým, že je to jediné územie na Slovensku, kde vo voľnej prírode žije zubor hrivnatý. Zubor je najväčší európsky suchozemský cicavec. „Kráľ pralesa“ sa pôvodne vyskytoval takmer v celej Európe vrátane Slovenska, čo pripomína veľa názvov obcí i miestnych názvov – napríklad poľská pohraničná obec Zubracze a miestny názov Zubrová na území NP Poloniny. Posledného zubra na území Slovenska vraj ulovil Matej Korvín vo Vígľašských lesoch. Územím domovského okrsku vedie turistický chodník, ktorý je zároveň cyklotrasou. Jednu zo „slovenských“ čried zubrov môžete podľa zoológa Štefana Pčolu zo Správy Národného parku (NP) Poloniny stretnúť aj v končinách vysídlených obcí v okolí vodárenskej nádrže Starina.

Foto: www.gothal.sk, www.modrova.eu.sk, www.nppoloniny.sopsr.sk