Južný Sudán očami Lucie Halmovej (1. časť)

Južný Sudán očami Lucie Halmovej (1. časť)

Lucia Halmová, študentka hranej réžie FTF VŠMÚ, sa koncom decembra minulého roka vrátila spolu s redaktorom Matúšom Jacom z ich cesty po Keni. Spoločne pripravili cenné reportáže, ktoré boli odvysielané na RTVS. O svojich zážitkoch z návštevy Afriky sa Lucia podelila aj s TAMO.

Do Južného Sudánu Lucia odcestovala 1.decembra 2013 spolu s redaktorom Matúšom Jacom. Oslovila ich mimovládna organizácia PDCS s cieľom zmapovať rozvojové projekty v častiach Južného Sudánu, kde pôsobia jej členské organizácie. „V Južnom Sudáne sme navštívili päť projektov v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a poľnohospodárstva a jeden projekt sa týkal Kene. Je to projekt detského domova Praise Gaite neďaleko mesta Nairobi, ktorý zastrešuje slovenská Nadácia Integra. Zo všetkých nás inšpiroval asi najviac. O deti v tomto detskom domove sa stará staršia pani Lucy, ktorá ich vyslovene „zozbierala“ z ulíc a učí ich základným hygienickým, spoločenským a sociálnym návykom. Cez kresťanskú výchovu ich učí vytvoriť si názor o sebe, o svete v ktorom žijú, pomáha im vytvoriť si víziu do budúcnosti a ich smerovanie po škole.“

V rámci týchto projektov vznikne i dokument, ktorého obsahom bude nielen rozvojová pomoc, ale aj život v tejto krajine. „Južný Sudán je po oddelení sa od Sudánu v roku 2011 najmladšou krajinou na svete. Život tam si ľudia v našich podmienkach často nevedia ani len predstaviť. Mnohokrát veľmi komplikované a ťažké životné situácie tam však ľudia nevnímajú tragicky. Veľmi ma zaujal spôsob ich rozmýšľania, vnímanie života a ich prístup, ktorý je od toho nášho veľmi vzdialený.“

 

Vojna a občianske nepokoje Sudán sužovali viac než 40 rokov. Počas tohto obdobia sa krajina takmer vôbec nerozvíjala. „Ľudia v Južnom Sudáne sú väčšinou nielen nevzdelaní, ale vo viacerých častiach kvôli vojne napríklad úplne vymizla generácia poľnohospodárov. Ľudia sa aj vďaka rozvojovým programom znova učia, ako pestovať plodiny. A to je rok 2014. Okrem hlavného mesta Juba v celom Južnom Sudáne chýbajú asfaltové cesty, nie je tam vybudovaná elektrická sieť a generátory sa tam využívajú aj pre mestské osvetlenie. Ľudia žijú väčšinou v buši v malých hlinených domčekoch „tukuloch“. Keď sa vyberú napríklad po vodu, prejdú denne aj niekoľko hodín pešej chôdze. To si my v dnešných podmienkach ani len nedokážeme predstaviť.“

Luciu počas návštevy Kene veľmi zaujalo myslenie mladých ľudí. „Uvedomujú si, že vzdelanie je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Mnohí kvôli nedostatku peňazí študovať nemôžu, no stretla som sa s viacerými, ktorí vzdelaniu podmieňovali celú ich budúcnosť. Mladí ľudia navyše majú často veľmi zaujímavé a triezve názory na ekonomickú a politickú situáciu v krajine a uvedomujú si, aké dôležité je nebyť závislý na iných krajinách a začať sa rozvíjať zvnútra.“

Autor: TAMO (Nina Matejčeková)
Foto: Lucia Halmová