Cudzinci vo vlastnom svete

„Ešte včera vraveli sme na rovnako, no slova menia významy a každá loď sa stane vrakom. Zo známych sú neznámi...“ spieva šikovná slovenská speváčka Mirka Miškechová s českým interpretom Xindl X v piesni Cudzinka v tvojej zemi. Skladba sa stala veľkým hitom rádií. A nedávno som sa práve Mirky Miškechovej opýtal, čo ju vlastne v textoch inšpirovalo v minulosti a čo je pre ňu inšpiráciou dnes. Odpoveďou bola v oboch prípadoch láska, i keď dnes v tej všeobecnejšej rovine. Československý hit, kde počuť jej hlas, počúvam z rádií skutočne často. A je to naozaj vydarená vec. V každom poslucháčovi téma piesne vyvolá možno čosi iné, ale azda to prvotné u väčšiny poslucháčov sú vzťahy. Vzťahy, ktoré hýbu s každým z nás, i keď si to neraz neuvedomujeme.

Vzťahy pritom nie sú len všetky tie partnerské, zaláskované, rozchodmi preškrtnuté či platonické formy prepojení medzi človekom a človekom. Medziľudské vzťahy sú všade navôkol nás. Doma v rodine, v práci v kolektíve, s priateľmi, s polopriateľmi, ale tiež so susedmi, náhodnými známymi, neznámymi z jednorázových náhod atď. Koľkí z nás ani netušia, ako ich nejaké stretnutie s konkrétnym človekom môže ovplyvniť hoci aj na celý deň. Ba dokonca tu a tam aj celoživotne. Ráno nás ktosi nahnevá a už sa z toho len tak neotrasieme. Prípadne nás ktosi poteší tak, že celodenne priam lietame. Vzťahy, vzťahy, vzťahy... Najmä ľudia, ktorí sa denne pohybujú uprostred davov, premiestňujú sa a ľudské zdroje sú pre nich nevyhnutnými, by vedeli rozprávať o križovaní sa osudov, o vplyve stretnutí či nestretnutí. Ale aj typický beznádejný zaľúbenec je krásnym dôkazom silného vplyvu vzťahu. Vidieť milovanú, byť s ňou, objať či pobozkať ju, to je predsa jeho hnacím motorom, doplnkom duchovnej energie, ktorá hýbe aj telom.

A keď sa to tak vezme, často sa aj v rozhovoroch s priateľmi či známymi zaoberáme práve vzťahmi. Tam čosi o rodine, tu o kamarátoch, susedoch, kolegoch či neznámych z každodennosti života. Vzťahy, vzťahy, vzťahy... Pesnička Cudzinka v tvojej zemi je na jednej strane krásnou symbolikou toho, ako sa kedysi prehĺbené vzťahy často končia na nule. Z blízkych a známych, ktorí boli nerozluční, sú zrazu odcudzenci. Z loďky, ktorú veslovali dvaja jedným smerom, stal sa už len nepovšimnutý vrak, ktorý upadá do zabudnutia. No často sa inak nedá. Život dá, život vezme, prihrá nanovo, odbije, aby opäť kohosi priplietol. Niekoho to poznačí celoživotne, prípadne ho rozpad vzťahu nadlho zablokuje. Vzťahy sú školou života každého jedného z nás. Od každého človeka sa vieme niečo naučiť, aj každý vzťah nám vie veľa dať, a samozrejme, aj veľa vziať.

Vysokou školou, prípadne akousi duchovnou univerzitou, je ale podľa mňa úplne, úplne iný vzťah, než o akých je tu reč. Najnáročnejší vzťah, ktorý má vplyv na tie ostatné a pre ktorý tie ostatné môžu často zlyhávať, je vzťah človeka so sebou samým. To je štúdium nekonečné, nikdy neukončené, nikdy nevyčerpateľné. To je dimenzia tajuplných otáznikov, ktoré odkrývame dlhodobo. Možno raz aj v školách budú vyučovať predovšetkým predmet o tom, ako sa nestať cudzincom vo vlastnej zemi.


Text: Marcel Páleš
Foto: Miroslav Trimay