Woody Allen a jasnovidectvo

Woody Allen a jasnovidectvo

Prvé slovenské vydanie zbierky Bez peria od Woodyho Allena kopíruje po obsahovej stránke megaúsoešné prvé americké vydanie. Nájdete v ňom 18 textov vrátane dvoch jednoaktoviek (Smrť a Boh).
Okrem spomínaných hier v knižke nájdete eseje a poviedky, ktoré pôvodne vychádzali v amerických periodikách The New Yorker, Playboy, The New Republic, The New York Times.

„Nechcem dosiahnuť nesmrteľnosť svojím dielom,
ale tým, že nezomriem."
Woody Allen


V knihe sa dočítate, čo si Woody Allen píše do denníka, preštudujete si baletné libretá, ktoré (ktovieprečo) skončili na smetisku dejín a súkromné očko Kaiser Lupowitz vás prevedie intelektuálnym, no inak priam neznesiteľne drsným newyorským podsvetím.
Prečítate si stručný, ale výstižný návod na občiansku neposlušnosť, nazriete do tvorivej dielne brilantného írskeho básnika, ktorého pozná len málokto (ak vôbec), a dozviete sa aj to, ako sa do každodenného jazyka dostali vybrané slangové výrazy a ošúchané frázy.

„Čitateľovi predkladáme úryvky z doteraz prísne utajovaného denníka Woodyho Allena. Celé dielo uzrie svetlo sveta po autorovej smrti, prípadne po jeho odchode na druhý svet (podľa toho, čo mu život prinesie ako prvé).“
Tieto slová sa môžu zdať cynické len tomu, kto nepozná štýl a zmysel pre humor známeho amerického filmára, trochu menej známeho spisovateľa a nevie, že ich napísal on sám ako úvod tohto výberu poviedok a esejí.

Prečítajte si úryvok k nového Woody Allena – Bez peria:

Predtuchy

Pán Fenton Lentill opisuje svoj prorocký sen slovami: „O polnoci som si šiel ľahnúť a snívalo sa mi, že hrám karty s tanierom pažítky. Vtom nastal v sne náhly zvrat a ja som videl, že môjho dedka, ktorý naprostriedku cesty tancoval valčík s figurínou, každú chvíľu prejde nákladné auto. Chcel som naňho zakričať, no keď som otvoril ústa, ozval sa len cengot zvonca a dedko skončil pod kolesami.

„Prebral som sa vo vlastnom pote a utekal za dedkom s otázkou, či neplánuje tancovať s figurínou. Jasné, že nie, odvetil, hoci sa vraj hlboko zamýšľal nad tým, že na oklamanie nepriateľa zapózuje ako duchovný. Uľavilo sa mi, a tak som šiel domov, no neskôr som sa dopočul, že ten starý sa pošmykol na sendviči s kuracím šalátom a vypadol z Chryslerovho mrakodrapu.“

Prorocké sny sa až pričasto zvyknú zavrhovať ako čosi čisto náhodné. V tomto prípade sa človeku prisnilo, že jeho príbuzný zomrie, čo sa aj stalo. Nie každý má to šťastie. J. Martinezovi z Kennebunkportu v štáte Maine sa zasa snívalo, že vyhral Írsku lotériu. Keď sa však zobudil, našiel sa aj s posteľou na otvorenom mori.  

Jasnovidectvo
Jedným z najpozoruhodnejších príkladov jasnovidectva je prípad slávneho gréckeho špiritistu Achilla Petosa. Petos nemal ani desať rokov, keď si uvedomil, že oplýva „zvláštnymi schopnosťami“, a síce, že keď leží v posteli a sústredí sa, otcovi vyskakuje z úst zubná protéza. Keď bol susedkin manžel tri týždne nezvestný, Petos im poradil, aby sa pozreli do sporáka, kde ho aj našli, kým práve štrikoval. Keď sa Petos sústredil na niečiu tvár, jej podobizeň preniesol na bežný negatív značky Kodak, no ani raz sa mu nepodarilo vyčariť na tvári úsmev.

V roku 1964 ho zavolali, aby polícii pomohol dolapiť düsseldorfského škrtiča, zloducha, ktorý zakaždým nechal na hrudi svojej obete piškótovú tortu. Stačilo, aby Petos privoňal k vreckovke, a hneď políciu doviedol k Siegfriedovi Lenzovi, údržbárovi zo školy pre hluché morky, ktorý vraví, že on je ten škrtič a či by mu vraj nemohli vrátiť vreckovku.

Petos je len jedným z mnohých ľudí obdarených špiritistickými schopnosťami. C. N. Tetrow, špiritista z Newportu v štáte Rhode Island, tvrdí, že uhádne akúkoľvek kartu, na ktorú si pomyslí veverička.