Maria Montessori a začiatok jej kariéry. Fascinujúci životopis

Bola zvyknutá, že ako žena mohla do prednáškovej sály vojsť až potom, keď sa v nej usadili všetci mužskí kolegovia. Keďže niektorí pravidelne meškali, musela na nich čakať, a tak si nikdy nestihla vypočuť úvodné vety prednášajúcich.

Skúsená autorka Laura Baldiniová nám v románovej podobe predstaví Mariu Montessori ako Učiteľku novej doby.
Približuje húževnatú dámu, ktorej inteligencia a odhodlanie ju vyniesli medzi lekársku špičku v danom obore. Predstavuje nám jemnú a srdečnú dámu, ktorá sa pri pohľade na údajne psychicky choré deti rozhodne s nimi začať pracovať, čo spustí lavínu prekvapenia u jej kolegov, najmä keď jej prístup prináša neočakávané výsledky. Práca s deťmi odštartuje jej kariéru, avšak láska ku kolegovi ju postaví pred najťažšiu životnú voľbu a tak pre dobro svojich detí urobila najťažšie rozhodnutie svojho života.

Príbeh sa začína jej štúdiom na lekárskej fakulte, pokračuje programom na psychiatrickej klinike v Ríme, zoznámením s lekárom Guisseppe Montesanom, s ktorým mala neskôr milostný vzťah. Jej nadšenie Séguinom a jeho hračkami, ktoré rozvíjali zmyslové vnímanie detí a motoriku... Dozviete sa aj o Kindergarten, čo sú detské záhradky, kde deti môžu rásť podobne ako rastliny - môžu sa hrať, rozvíjať vlastným tempom, bez zbytočnej prísnosti a ubíjajúcej disciplíny.

Maria Montessori a začiatok jej kariéry. Fascinujúci životopis

Autorka Laura Baldiniová má výborný štýl písania, nezaťažuje faktami, nie sú tam hluché pasáže, ale odsýpa to kapitola za kapitolou. Vie vytiahnuť zaujímavé situácie, približuje danú dobu, v ktorej to mali ženy nesmierne ťažké: napokon na to doplatila aj Maria Montessori, ktorá zostala s Guisseppem tehotná, no vtedy platilo, že buď bude žena robiť kariéru alebo bude manželkou a matkou. Nič medzi tým, alebo kombinácia. Preto sa nevydala, a preto musela potajme porodiť a dieťaťa sa vzdala, umiestnila ho do jednej slušnej vidieckej rodiny.

Autorka sa sústredila len na štyri roky od 1898 do 1902, kedy porodila syna Marca a vlastne sa rozhodla, že prestane sa venovať medicíne a zameria sa najmä na vyučovanie detí.

„Tebe nestačí, že už si lekárkou? Chceš sa teraz ešte aj stať architektkou alebo kapitánkou lode?“
„Budem študovať pedagogiku a aplikovanú psychológiu.“
„Ale prečo? Si uznávanou lekárkou, poznajú ťa v celej Európe.“
Neodporovala. „To viem a využijem túto slávu, aby som mohla vytvoriť úplne novú metódu výchovy detí.“

Maria Montessori: Učiteľka novej doby je pútavý príbeh o mimoriadnej žene, ktorá sa dokázala presadiť vo svete ovládanom mužmi. Bola vynikajúcou rečníčkou, lekárkou, bojovníčkou za práva žien a neskôr aj pedagogičkou. Celý život bojovala, aby sa s deťmi zaobchádzalo s rešpektom, a vždy vychádzala zo základnej myšlienky, že každé dieťa sa chce učiť.

Milan Buno, knižný publicista

Maria Montessori a začiatok jej kariéry. Fascinujúci životopis