Deväť žien. Prežili peklo nacistického Nemecka a hrôzy holokaustu

Toto je neuveriteľný príbeh o nevšednej odvahe. Napriek tomu je to skutočný príbeh...
„Autorka Gwen Straussová urobila svojim čitateľom, ale aj pamätníkom neuveriteľnú službu, keď sa rozhodla vypátrať a spísať históriu utrpenia žien odhodlaných prežiť v časoch šialenstva a vojny,“ píše sa na stránkach denníka Wall Street Journal.
Deväť žien je príbeh o ženách, ktoré museli čeliť hrôzam holokaustu, každý deň na ne dýchala smrť, no práve preto sa zomkli, vytvorilo sa medzi nimi silné puto a priateľstvo. Práve to ich zachránilo...

Deväť žien. Prežili peklo nacistického Nemecka a hrôzy holokaustuKeď v Európe zúrila druhá svetová vojna, každý sa snažil prežiť, ako vedel. Deväť silných žien, niektoré z nich iba tínedžerky, sa hneď aktívne zapojilo do francúzskeho a holandského protifašistického odboja. Pašovali zbrane, ubytovávali spojeneckých agentov, zabezpečovali komunikačné kanály medzi jednotlivými regiónmi, vyhľadávali únikové cesty a dokonca ukrývali židovské deti.

Všetky ženy napokon chytili. Všetky mučili a poslali do koncentračného tábora v Lipsku. Počas cesty tam sa spoznali a zrodilo sa nerozlučné priateľstvo. Navzájom si dodávali silu, aby si zachovali ľudskosť, o ktorú ich nacizmus sústavne oberal. Keď v roku 1945 začali víťaziť Spojenci a vo vojne nastal obrat, väzni v pracovných táboroch sa museli vydať na pochod smrti. Smrť hrozila na každom kroku.

Deväť žien sa však rozhodlo prežiť. Utiekli, a tak sa začal jeden z najpôsobivejších príbehov druhej svetovej vojny, plný útrap a zúfalstva, ale aj nádeje, ľudskosti a bezcitnosti, odvahy i zbabelosti, vášne aj apatie, priateľstva i ľahostajnosti.

Deväť žien je dojímavý, silný a emotívny príbeh, ktorý jedinečným spôsobom približuje hrôzy holokaustu. Poetka Gwen Straussová, praneter jednej z deviatich žien, desať rokov hľadala stopy a spájala jednotlivé nitky príbehu o priateľstve, odvahe a nezlomnosti deviatich žien na úteku,“ povedala Kate Quinn, autorka New York Times bestsellerov Kód ruže a The Alice Network.

Autorka  Gwen Straussová je praneterou jednej z deviatich žien, vedúcej osobnosti skupiny Hélène Podliasky. V tomto napínavom rozprávaní sleduje stopy odvážnych väzenkýň nielen naprieč vojnovou Európou, ale aj potom, keď sa na pokraji vyčerpania dostanú do bezpečia amerického tábora.
Ich drsné, dovtedy nevyrozprávané spomienky prepletá s vlastnými zisteniami a odhaľuje tak srdcervúci príbeh žien, ktoré siahli na dno svojich síl a preukázali hrdinstvo, aké sa vyrovná odvahe vojaka v prvej línii.

Deväť žien. Prežili peklo nacistického Nemecka a hrôzy holokaustu