Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

  Výlety s deťmi na hrady a zámky východného Slovenska

Plánujete dovolenku na východnom Slovensku alebo len hľadáte tipy na rodinné výlety?
Určite vám pri tom nemôže chýbať posledný diel trilógie Hrady pre deti, ktorý vás zavedie na hrady a zámky východného Slovenska.


Turnianska biela pani, Ľubovniansky vlkolaci alebo Viniansky čarodejník. Poďme vziať deti na slovenské hrady a priblížme im históriu zaujímavým spôsobom.

Hrady pre deti je tretím dielom slovenskej trilógie o detskom spoznávaní hradov. Ako uvádza autor Daniel Kollár, „kým v prvej časti sme sa venovali detskému poznávaniu hradov západného Slovenska, v druhom diele zase hradom stredného Slovenska, tretí diel ponúka zaujímavé námety na výlety k najnavštevovanejším hradom východného Slovenska.“

  Výlety s deťmi na hrady a zámky východného Slovenska

25 hradov východného Slovenska

Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková si so svojimi ratolesťami prešla a zmapovala 25 hradných lokalít východného Slovenska, ktoré patria k najzaujímavejším miestam predovšetkým z hľadiska detí. Spracováva ich zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom a predstavuje tak detskému čitateľovi a jeho rodičom nielen zaujímavé zákutia hradov, ale aj ich okolia.

Povesti a rozprávkové bytosti

Autorská dvojica pozýva na hrady : „Deti môžu hľadať falošné mince na hrade Jasenov, navštíviť Kežmarskú čiernu pani či popozerať bizarnú kra­jinu bradiel v okolí Kamenice.“ V knižke nájdete 25 hradných výletov východného Slovenska a niekoľko ďalších tipov na zaujímavé miesta v bezprostrednom okolí týchto hradov. Každé predstavenie hradu začína úvodnou povesťou o hrade, pokračuje opisom hradu a úryvkami z jeho histórie, a končí rôznymi perličkami a zaujímavosťami z jeho prostredia. 

Maľovaná mapa

Doplnkom knihy je maľovaná mapa východného Slovenska so zakreslenými hradmi a naznačenými výletmi. Jej súčasťou sú aj okienka na nálepky hradov, ktoré sú pribalené k maľovanej mape. Dieťa si tak môže každý navštívený hrad aj nalepiť do nakresleného okienka a postupne si tak môže skompletizovať všetkých 25 hradných výletov.

Praktické informácie k výletom

Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných hradných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou knihy je aj množstvo praktických informácií a rád potrebných pri plánovaní týchto výletov. Hoci k časti hradov sa dostaneme aj autom, autori odporúčajú predovšetkým pešie či cyklistické výletné trasy. Pritom nemôžu chýbať informácie o dĺžke, prevýšení či náročnosti týchto trás, ktoré však závisia aj od veku dieťaťa a jeho kondície. Ide väčšinou o spriemerované údaje a odporúčania a tak prakticky každý výlet môže v prítomnosti rodiča absolvovať dieťa vo veku od troch do pätnásť rokov. Samozrejme trvanie výletu sa dá skrátiť či predĺžiť podľa dispozícií dieťaťa a je len na rodičoch akú alternatívu zvolia.

„Prajeme vám príjemné „dobýjanie“ a poznávanie ďalších slovenských hradov a veľa pekných zážitkov na výletoch s deťmi“, dodávajú autori detského sprievodcu o hradoch.

  Výlety s deťmi na hrady a zámky východného Slovenska

  Súťažná otázka:

Koľko výletov nájdete v knižke Hrady pre deti (3. diel)?

Správna odpoveď: 25 hradov

Knihu vyhráva M. Seitlerová z Krakovian

Srdečne blahoželáme!