Život s migrénou

Migrenóznym záchvatom sa v súčasnosti venuje toľká pozornosť ako malému Justinovi Bieberovi či šťastnej kráľovskej rodinke z Anglicka. Každý o tom všetko vie, do najmenších detailov sa analyzujú príčiny, príznaky a liečebné metódy, no ak to neokúsite na vlastnej hlave, tak by bolo vhodnejšie zdržať sa vágnych slov a vypočuť si aspoň jedného úbohého migrénika.

Život s touto diagnózou narúša váš naplánovaný harmonogram, stávate sa viac podráždeným, nemôžete sa pohybovať v presvetlených, hlučných či zafajčených priestoroch, sladkostiam, alkoholu a mastným jedlám by ste sa mali vyhýbať a venovať sa radšej pohybu na čerstvom vzduchu. Pulzujúca bolesť hlavy vás priviaže o posteľ, cítite sa ako po jednej veľkej opici, nežiadate si nič exkluzívne len studený obklad na čelo a svätý pokoj nachvíľu.

Aby sa vám nemálilo, tak z času na čas nepociťujete ani dolné, ani horné končatiny, vidíte buď rozmazane alebo len na jedno oko a vyjadrujete sa nezrozumiteľne. Čo je na migréne naozaj provokatívne, je jej intenzívne pôsobenie, ktoré sa poväčšine dostaví preto, aby vás niekoľkonásobne zarmútilo a zabolelo. Počas šoférovania by sa vám určite žiadalo ostrejšie videnie do diaľky a taktiež v práci sa nedá fungovať so stŕpnutými končatinami a hlavou v dlaniach.

Tatiana Kovalčinová


 


Autor fotografie:freedigitalphotos.net, marin