ZÁVISLOSŤ

ZÁVISLOSŤ

Každý rodič vkladá do výchovy svojho dieťata to najlepšie. Snaží sa, aby bolo zabezpečené po každej stránke, aby bolo oň postarané čo najviac. Často sa však stáva, že ak má dieťa nadbytok, všetko, na čo si len spomenie, neváži si žiadne hodnoty. Veľmi často býva, že sa rodič dostáva do úzkych, ak jeho dcéra, syn, napriek všetkej snahe podľahne vplyvu svojho okolia, kamarátov, partie a stáva sa závislým.
Závislými sa stávajú aj dospelí ľudia. Závislosť - to nie sú len drogy všetkého druhu, ale aj hranie na automatoch. Čo k tomu človeka vedie??
Hráme od malička, lebo potrebujeme pociťovať radosť z výhry. Hráme Čierneho Petra, žolíky, sedmu, scrabble. Kupujeme si žreby, stávkujeme, tipujeme. Kedy sa to zvrtne a stávame sa závislými?
Tipujeme výsledky hokejových či futbalových zápasov, automobilových pretekov.
Sme súčasťou hazardu, ktorý neznamená automaticky túžbu vyhrať peniaze, ale zabaviť sa. Pokiaľ si človek vie povedať dosť, má to pod kontrolou. Ak nie, hra sa vymkne z rúk. Strácame kontrolu a môže nás to aj zruinovať. Odborníci to komentujú slovami, že závistlosť od hrania je veľmi podobná drogovej závistlosti od chemických látok, hoci gambler drogu neužíva. V dôsledku napätia a vzrušenia z hry sa v mozgu vylučuje veľke množstvo noradrenalínu, látky podobnej metamfetamínu-pervitínu. Pri poklese spomínaných látok si organizmus vyžaduje ich doplnenie, hráč pociťuje chuť, až nutkavú potrebu a už môžeme hovoriť o závislosti. Závistlosť
vzniká často už v útlom veku. Dieťa presedí pri počítači množstvo času, často viac ako osem hodín denne. Pociťuje radosť z hry, vzrušenie z výhry, nepociťuje hlad a smäd pri vzrušení, ktorú mu hra ponúka.
Prečo sa ľudia stávajú závislými? Jednoznančná odpoveď neexistuje, takisto ako aj jednoznačný recept, ako sa nestať závislým. Býva však pravidlom, že ak sa človek cíti z nejakej situácie frustrovaný utieka sa niekam, kde sa odreaguje. Samota často zavedie do krčmy, kde sú pivní priatelia alebo automaty, zlé rodinné zázemie medzi asociálov, frustrácia a nervozita v práci k uvoľneniu pri hazardných hrách. Radosť a pocit z hry a výhry nás núti hru opakovať, až si človek nedokáže povedať dosť. Ľudia dokážu prehrať celé majetky, rozpadávajú sa im rodiny, vzťahy, strácajú zamestnanie. Závislý si však svoju závistlosť málokedy prizná, stáva sa agresívny a nervózny.
Ján bol úspešný elektrotechnický inžinier. Po revolúcii sa rozhodol podnikať. Konkurencia však bola veľká a trh presýtený. Bolo ťažké udržať sa, ale aj zabezpečiť rodinu - manželku a dve študujúce deti. Rozhodol sa, že skúsi šťastie v hre a začal stávkovať. Najprv zopárkrát vyhral, čo ho nútilo skúsiť šťastie nanovo. Prišli však aj prehry. Pokúšal sa dostať peniaze späť a skúšal znova a znova. Nedokázal si však povedať dosť. Začal byť závislý. Narobil si veľké dlhy, manželka od neho odišla aj s deťmi, prišiel o byt. Dlhy mu stále narastajú a zákazníci ho už skoro vôbec nevyhľadávajú.
Zanovito tvrdí, že sa z toho dostane, ale opak je pravdou, rúti sa do priepasti.
Človeku, ktorý je závislý treba pomôcť, ale musí sa pre liečbu od závitlosti rozhodnúť sám. Liečbu nariadi súd iba vtedy, ak závislý človek spácha nejaký trestný čin. Rozhodnúť sa pre liečbu a priznať si svoju závistlosť si vyžaduje veľkú dávku odvahy a nie každý ju má. Jednoznačný recept ako sa nestať závislým neexistuje. Každý človek a jeho myšlienkové pochody sú iné. Pre čisté svedomie však urobme pre naše deti aspoň to, aby vyrastali v zdravom prostredí a mali zdravé rozhodnutia.
 
Slávka Nováková