Smer vyhral voľby. A čo ďalej?

Smer vyhral voľby. A čo ďalej? Strane Smer treba zablahoželať. Vyhrať voľby s tak impozantným náskokom je veľký úspech. Predseda Smeru, pán Fico je obratný politik, dobrý marketingový hráč. Jeho úspech spočíva v tom, že na všetky otázky vie dať najkrajšiu odpoveď. Niekedy pravdivú, niekedy menej - ale vždy najkrajšiu. Vie, že väčšina ľudí na Slovensku volí empaticky, nie pragmaticky. Na víťazstvo to stačí. Pravica sa zničila sama (viď spojenie hlasovania o Eurovale s dôverou vláde), nezaslúži si ďalšiu šancu. Napriek tomu, pár slov aj o nej. Igor Matovič, v pravom slova zmysle nieje politik. Že dostal po Ficovi najviac hlasov vo voľbách - 150 242 (druhý p. Bugár – 121 414 a tretí p. Lipšic – 104 635) je slušne povedané výsmechom pravice. Strana pána Sulíka dostala takmer o polovicu hlasov menej, ako v predchádzajúcich voľbách. Podľa jeho vyjadrení je spokojný. Ja by som nebol. KDH so starými známymi v čele, sa napriek predčasnej radosti v sobotu večer pri prieskumoch MVK (predpovedala im 10,8 %) - sa nakoniec dopredu nepohlo. Naopak. Na čele s vysluhujúcimi politikmi, bez generačnej výmeny bude upadať.

Béla Bugár vie, že svoje percentá dostane, ale vie aj to, že sa lídrom pravice nikdy nestane. Najväčšou, až tragikomickou figúrkou pravice bol, žiaľ, p. Dzurinda. O čo viac sa vytŕčal na bilboardoch – o to menej sympatizantov SDKU prišlo voliť. Absentovala akákoľvek sebareflexia.. Pochopil až po voľbách, aj to iba na základe nízkeho počtu hlasov, ktoré obdržal (presne 27 225, pričom L. Žitňanská – 103 425 hlasov). Až tieto čísla ho prinútili odlepiť sa od stoličky a nekandidovať na post predsedu SDKÚ – na prospech tejto strany, ale aj na prospech celej pravice. Ak táto chce niekedy v budúcnosti poraziť Fica, musí hľadať lídra. Pani Radičová to už asi nebude, pani Žitňanská ešte nedosahuje jej formát, Bugár s Matovičom to nebudú tiež, mohol by to byť pán Lipšic. Čas ukáže, či to pochopia aj v čele KDH.

Pán Fico dosiahol víťazstvo. Na Slovensku bude dlho, možno až moc dlho, politický pokoj. Ak ho teda nenarušia gorily, či iné exotické tvory, či rastliny. Predsedovi Smeru niet čo závidieť. Nastupuje vytriezvenie z úspechu a tvrdá realita. Nájsť kompromis medzi sľubmi k voličom a spriazneným podnikateľom a zároveň regulovať štátny dlh, bude viac ako obtiažne. Fico je zástanca Eurozóny – čo v preklade znamená: šetriť. Toto je však v príkrom rozpore s odkazom jeho voličom, že na nich šetriť nebude. Pekné mlynské koleso. Ak si s ním neporadí, zomelie ho, skončí na prepadlisku dejín, ako Mečiar, či Dzurinda. Ale to už je jeho problém – teda nielen jeho, ale aj všetkých tých, čo žijú pod Tatrami. Neostáva nič iné, iba mu popriať šťastnú ruku pri výbere schopných ľudí na čelo jednotlivých rezortov. Tak aby si ekonómovia netrhali vlasy a zároveň jeho voliči na svoju voľbu nedoplatili najviac.

P.S. A ešte niečo. To čo sa stalo na Slovensku ma osobne až tak nedesí. Ale to, že zo Španielska sa podľa posledných správ pomaly stáva druhé Grécko – je zlý sen. Nočná mora pre Euro. Krach Grécka Euro vydrží, krach Španielska nie. A Euro je sakramenstsky dobrá mena.

Juraj Drahoš