Pod papučou


Tomášova priateľka Erika je hotový generál. Stále niečo riadi, organizuje, rieši a hlavne Tomášovi nedá vydýchnuť. Najradšej by riadila aj to, ako by mal Tomáš dýchať. Snažím sa mu dohovoriť, nech sa na ňu vykašle a nech si nájde niekoho pokojnejšieho, kto mu život uľahčí a nie ho zahŕňa samými pokynmi.

Tomáš je ale do Eriky bláznivo zaľúbený. Plní, čo jej na očiach vidí a ja si začínam myslieť, že mu to celé takto vyhovuje. Vykonáva nariadenia, presúva veci, vybavuje všetko podľa inštrukcií – a nemusí sám príliš používať hlavu. Veď Erika to premyslí a on zrealizuje. Naozaj som si začal byť čoraz viac istý, že sa zbytočne trápim pre svojho kámoša, lebo on je takto šťastný. Prekvapovalo ma iba to, ako bol bez Eriky iný, ako bez nej mal svoj názor a bol viac uvoľnený.

Všetko sa zmenilo, keď k nám do modelárskej partie pribudla Jana. Modelárska aktivita bola jediným miestom, kde mohol byť Tomáš bez Eriky. Ona to brala ako absolútnu nudu, kde sa jej Tomáš venuje sprostostiam, ale keďže v tom čase mávala kozmetiku, veľkoryso ho nechala na dve hodiny bez dozoru. Erika bola síce dosť žiarlivá, ale v modelárskom svete široko – ďaleko nevidela možnosť konkurencie. Veď ktorá normálna baba by takto dobrovoľne zabíjala čas?!

Jana nás nadchla všetkých. Bola pokojná a srdečná, večne usmiata. Páčila sa nám všetkým a hlavne sme si ju ako jediné dievča v našej modelárskej partii dosť považovali. Vytvorila zopár skvelých modelov a priam hviezdila v poznatkoch o bojových mašinkách. S Tomášom si začali rýchlo rozumieť, pretože zdieľali rovnaké nadšenie pre ponorkový modelársky svet. A náš Tomáško sa začal stretávať s Jankou aj pomimo. Vysedávali v kaviarňach a knižniciach až ich jedného pekného dňa načapala spolu v meste aj Erika. Taký cirkus ste nevideli! Gól bol v tom, že až do tejto chvíle Tomáša ani nenapadlo sa s Erikou rozísť. Janku vnímal ako super kámošku, s ktorou sa dobre cíti. Práve scéna, ktorú urobila Tomášovi Erika v kaviarni, ho však vykoľajila a vydesila natoľko, že sa pochlapil a vzťah s ňou rovno tam aj ukončil.

S Jankou nezačali chodiť, ostali len výbornými kamarátmi. Ale s Jankou som si začal ja. Je to fantastická baba a čo viac, zachránila aj môjho dobrého kámoša, a ani to netuší.

I.R.